AISI W1 ve L2 takım çeliklerinde düşük sıcaklık menevişlemesinin sertlik ve tokluk üzerine etkisi
Effect of low tempereture tempering on hardness and toughness of AISI W1 and L2 tool steels
  1. Tez No: 93538
  2. Yazar: CEMHAN ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AISI Wi ve L2 TAKIM ÇELİKLERİNDE DUŞUK SICAKLIK MENEVİŞLEMESİNİN SERTLİK ve TOKLUK ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Cemhan ONUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2000 ÖZET Bu çalışmada AISI Wı ve L2 takım çeliklerinde sertleştirme ve menevişleme sonrası sertlik ve tokluk değişmeleri teorik ve deneysel olarak araştırılmıştır. Malzemelerden hazırlanan çekme ve U-çentik numuneleri 850°C'de 5 dakika östenitlenmiş, Wı suda, L2 yağda sertleştirilerek 120°C'de 1, 3, 5, 7, 9 ve 11 saat sürelerde menevişlenmiştir. Menevişlemenin ilk yedi saatlik bölümünde sertlik düşerken en yüksek tokluk, süneklik, darbe enerjisi ve çekme mukavemetlerine ulaşılmıştır. Dokuz ve on bir saat süre ile menevişlenmiş numunelerde sertlik artarken, dayanım ve darbe direncinde ani düşüşler meydana gelmiştir. Yedi saatlik menevişleme sonrası oluşan e ve T| karbürlerin 9 ve 11 saatlik menevişlemede martensit plakaları arasında kalıntı östenit içerisinde ince uzun parçacılar halinde düzenlenmeleri sertlikte artış sağlarken dayanım ve darbe direncinde ani düşüşlere sebep olmuşlardır. Bilim Kodu : 626.19.00 Anahtar kelimeler : Takım çelikleri, Menevişleme, Sertlik ve Darbe direnci Sayfa Adedi : 96 Danışman : Doç. Dr. Burhanettin İNEM
Özet (Çeviri)
11 EFFECT OF LOW TEMPERATURE TEMPERING ON HARDNESS and TOUGHNESS of AISI Wi and L2 TOOL STEELS (M. Sc. Thesis) Cemhan ONUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2000 ABSTRACT In this study, changes in hardness and toughness of AISI Wi and L2 steels after hardening and tempering were investigated theoretically and experimentally. Tensile and U-notch specimens obtained from the bulk material were austenitised at 850°C for 5 minute, then Wi steel quenched at water and L2 steels quenched in oil and both Wi and L2 steels tempered at 120°C for 1, 3, 5, 7, 9, 11 hours. Hardness decreased in the period of first seven hours during tempering period but highest values of toughness, Impact energy and tensile strength were obtained. Hardness increased at tempering for 9 and 1 1 hours but toughness, ductility, tensile strength and impact energy decreased suddenly, e and rj carbides formed after tempering for 7 hours aligned together with remained austenite as longitudinal plates between martensite plates after tempering for 9 and 11 hours, therefore hardness increased but strength and impact energy suddenly decreased. Science code : 626.19.00 Key Words : Tool steels, Tempering, Hardness and Impact energy Page number : 96 Suberviser : Assoc. Prof. Dr. Burhanettin İNEM HC YÜKSEKÖ?RS-TİK &W0I4* bqkjOmmoasyo* mamut