Ceş 0,50 olan yapı çeliğinin kaynak kabiliyetinin incelenmesi
The welding ability of steels having 0,5 C in their structures
  1. Tez No: 93539
  2. Yazar: İSMAİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ceş 0,50 OLAN YAPI ÇELİĞİNİN KAYNAK KABİLİYETİNİN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) İsmail BAYRAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2000 ÖZET Bu çalışmada 0,50 karbonlu çeliğin ısıl işlem metodu uygulanılarak bazik elektrotlar kullanımı ile kaynaklanabilirliği mikroyapı ve mekanik özellikleri bakımından araştırılmış ve incelenmiştir. Deneyde kullanılan elektrotlar 250°C"de 2 saat kurutulduktan sonra, 125°C'de tutularak 4 saat süresinde tüketildi. Kaynaklı yapının (metalin) akma, çekme, uzama - % -, çentik darbe dayanımı ve sertlik değerleri saptanmıştır. Kaynak işlemine göre ısı arttıkça kaynaklanabilirliğin arttığının gözlemlendiğini olumlu sonuçlar vermiştir. Optik mikroskop ile yapılan mikroyapı çalışmalarında ısıya bağıl olarak 0.5 karbonlu çeliğin tanecik yapısı incelenmiştir. Bilim kodu : 225.04.01 Anahtar Kelimeler : Orta karbonlu çeliklerin kaynağı, kaynak metali. mikroyapı. Sayla Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
11 THE WELDING ABILITY OF STEELS HAVING 0,5C INTHEÎîr STRUCTURES (HIGH LICENSE THESIS) Ismail BAYRAM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2000 ABSTRACT In this study, the ability of having been welded of steell having 0,5 C in its structure had been researched and examined with the help of“bazik electrodes”by using the method of thermal operation interms of microstructure and mechanic characteristics. After keeping the electrodes used in the experiment under the heat of 250°C for 2 hours, they had been used up for 4 hours under the heat of 150°C. The leaking, pulling, getting longer, notch stroke resistance and hardness values of welded structure were determined. According to the operation of welding we can see increase in the ability of having been welded as the heat increases. Also the mechanic characteristics of welded structures had given the positive results in the experiment. Moreover, in microstructure studies made by optic microscobe, particle structure of steel with 0.5 according to the heating was ewamined. Science Code : 225.04.01 Key words : Welding of steels with middle-carbon, welding metal, microstructure. Page Numbers : 152 Adviser : Yrd.Doç.Dr.Behçet GÜLENÇ