Bilişsel hızlandırma etkinliklerinin uygulandığı ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of scientific reasoning skills of 7th grade secondary school students applying cognitive acceleration activities
- Tez No: 935405
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmanın amacı fen eğitimi yoluyla bilişsel hızlandırma etkinliklerinin ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerilerinin gelişimine etkisini incelemektir. Bu bağlamda araştırma Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 7. sınıfta öğrenim görmekte olan biri deney (n=26) diğeri kontrol grubu (n=24) olmak üzere iki sınıfla gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna bilişsel hızlandırma etkinlikleri uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma iç içe karma yöntem deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümü deneysel desenlerden statik grup öntest- sontest desen ile, nitel bölümü ise durum çalışması desenlerinden birisi olan bütüncül tek durum deseni ile yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan bilimsel muhakeme becerileri testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. 14 maddeden oluşan bilimsel muhakeme becerileri testinin 3 faktörlü yapı sergilediği bulunmuştur. Bilimsel muhakeme becerileri testi deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulama öncesinde ve sonrasında öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Deneysel çalışmadan elde edilen verilerin analizi için ilişkisiz örneklemler t-testi ve ilişkili örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümündeki veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi tekniklerinden tümdengelimci analiz tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerileri öntest puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak manidar bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerilerinin alt testlerine (korunum/değişkenlerin belirlenmesi ve kontrolü-hipotetik düşünme/korelasyonel-orantısal-olasılıksal) ait öntest puan ortalamaları arasında da manidar bir fark olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerileri öntest ve sontest puan ortalamaları karşılaştırıldığında, deney grubunun bilimsel muhakeme becerileri testinden aldıkları puan ortalamasının öntestten sonteste manidar bir şekilde artış gösterdiği, kontrol grubu öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerileri testinden aldıkları puan ortalamasında ise öntestten sonteste manidar bir farklılık olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının bilimsel muhakeme becerileri testinin alt testlerinden aldıkları puan ortalamaları da karşılaştırılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin bilimsel muhakeme becerileri alt testlerinden sadece değişkenlerin belirlenmesi ve kontrolü/hipotetik düşünme becerisi alt testinden aldıkları puan ortalamaları arasında öntestten sonteste sontest lehine manidar bir fark bulunmuştur. Diğer alt testlerde ise öntestten sonteste manidar bir fark bulunmamıştır. Kontrol grubunun bilimsel muhakeme becerilerinin alt testlerinden korunum becerisi puan ortalamaları arasında öntestten sonteste manidar bir fark olduğu, bu farkın ise öntest lehine olduğu görülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin bilimsel muhakeme becerileri sontest puan ortalamaları arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde ise öğrencilerin genellikle korunum becerisi, değişkenlerin kontrolü ve orantısal düşünme etkinliklerinde zorlanmadıklarını, olasılıksal düşünme etkinliklerinde zorluk yaşadıklarını ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of cognitive acceleration activities through science education on the development of scientific reasoning skills in 7th grade middle school students. In this context, the study was conducted with two classes—one experimental (n=26) and one control group (n=24)—at a public school in the Altındağ district of Ankara. Cognitive acceleration activities were applied to the experimental group, while no intervention was made with the control group. The research was conducted using a nested mixed-method design. The quantitative section of the study followed an experimental design with a static group pretest-posttest design, while the qualitative section was conducted using a case study design, specifically the holistic single-case design. The scientific reasoning skills test used in the research was developed by the researcher. The 14-item scientific reasoning skills test was found to exhibit a three-factor structure. The scientific reasoning skills test was administered as a pretest and posttest to both the experimental and control group students. For the analysis of data obtained from the experimental study, independent samples t-test and paired samples t-test were used. The qualitative data were collected through a semi-structured interview form. The content analysis technique, specifically the deductive analysis method, was employed for the evaluation of qualitative data The analysis revealed no statistically significant difference between the pretest mean scores of scientific reasoning skills between the experimental and control groups. It was also found that there was no significant difference between the pretest mean scores of the subtests of scientific reasoning skills (conservation/variable identification and control, hypothetical thinking/correlational-proportional-probabilistic) for both groups. When comparing the pretest and posttest mean scores of scientific reasoning skills for both groups, it was observed that the experimental group showed a significant improvement in their scores from pretest to posttest, whereas the control group did not exhibit a significant change in their scores. The mean scores of the subtests of scientific reasoning skills for both the experimental and control groups were also compared. The experimental group showed a significant improvement in the variable identification and control/hypothetical thinking subtest scores from pretest to posttest. No significant differences were found in other subtests. In contrast, the control group showed a significant difference in their pretest and posttest scores for the conservation subtest, with the difference favoring the pretest. The study concluded that there was no significant difference in the posttest mean scores of scientific reasoning skills between the experimental and control groups. Interviews with students indicated that they generally did not face difficulty with conservation skills, variable control, and proportional thinking activities but experienced challenges with probabilistic thinking activities.