Veri tabanı arayüzü tasarımı ve veri erişim metodlarının incelenmesi ve uygulanması
Programming of database interface and researching of data access objects
- Tez No: 93547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VERİ TABANI ARA YÜZÜ TASARIMI VE VERİ ERİŞİM METODLARININ İNCELENMESİ VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan YAŞAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Bu çalışmada, veri tabanı kavranılan, veri tabanı arayüz programından veri tabanına erişim için kullanılan metodlan ve arayüz program konulan araştırılmıştır. Bu araştırmalara göre; okullarda öğretim elemanlarının ders ve smav programlarının hazırlanması, öğrencinin ders notlarının gerekli hesaplamalarının yapılması ve tutulması, öğrencilerin endüstri ve eğitim stajlarının bilgilerinin tutulması, öğretim elemanlarına ait haberleşme bilgilerinin tutulması ve gerekli olduğu zamanlarda bu tutulan bilgilere erişilip görüntüleme, değiştirme, silme, yem kayıt ekleme veya yazıcıdan çıktı alabilme işlemlerinin yapılması sağlanmıştır. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler Veri tabam, veri tabam arayüz programı, veri erişim metodlan, sorgulama, ilişkisel veri tabam Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Raşit AHISKA MmMJJİ
Özet (Çeviri)
PROGRAMMING OF DATABASE INTERFACE AND RESEARCHING OF DATA ACCESS OBJECTS (M. Sc. Thesis) Hasan YAŞAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In this thesis, database conceptions, methods of accessing from database interface program to a database and designing of database interface program have been researched. According to these researches a program has been developed. At schools, preparing and storing lessons and examinations program for teachers, to calculate and keep an archive of the students lessons grade, to keep an archive of the data of the industry and education aprenticeships of students, store the specific personal details of teachers and when these details are needed they can be reached to see records, update, add new record, delete record, change and print out of all these records can do with this program. Science Code : 225.10.01 KeyWords : Data base, interface program, data access methods, query, relational data base Page number : 76 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Raşit AHISKA