Effect of photoswitchable azobenzene side chain on coumarins optical and chiroptical behavior
Işığa duyarlı azobenzen yan grubunun kumarinin optik ve kiroptik davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 935472
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Kumarin türevlerindeki yan zincirin konformasyonu/konfigürasyonu; özellikleri ve uygulamaları üzerinde kapsamlı ve önemli bir etkiye sahiptir. Çeşitli bilimsel ve endüstriyel alanlardaki çok yönlülükleri; kimyasal reaktiviteyi, bağlanma etkileşimlerini, farmakolojik aktiviteyi, kararlılığı, çözünürlüğü ve malzeme niteliklerini değiştirme kapasitelerine dayandırılabilir. Bu kapsamda, kumarinin 3 veya 7 numaralı pozisyonlarına bağlı azobenzen içeren yan zincirinin konformasyon/konfigürasyon değişikliğinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda sekiz adet yeni bileşik sentezlenmiştir. Azobenzen türevlerinin belirli bir dalga boyundaki ışığa maruziyeti sonucu trans formundan cis formuna fotoisomerizasyonun sağlanabilir oluşu, onu kullanışlı ve kontrol edilebilir bir yan zincir olarak kullanmaya olanak sağlamıştır. Bu bağlamda sentezlenmiş olan maddelerin UV-Vis, floresans ve dairesel dikroizm spektroskopisi çalışmaları yapılarak optik ve kiroptik özellikleri incelenmiş ve bu incelemeler teorik çalışmalarla da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The conformation/configuration of the side chain in coumarin derivatives significantly impacts their features and applications, making them versatile in various scientific and industrial fields. This versatility can be attributed to their capacity to modify chemical reactivity, binding interactions, pharmacological activity, stability, solubility, and material qualities. In this context, the objective of this study was to investigate the effect of a change in the conformation/configuration of the azobenzene-containing side chain of coumarin linked to 3rd and 7th positions. For this purpose, eight different compounds were synthesized. The fact that azobenzene derivatives can be irradiated with a specific wavelength of light to achieve photoisomerization from the trans to the cis form has allowed it to be used as a convenient and controllable side chain. To investigate the optical and chiroptical properties of the synthesized materials, we conducted a series of UV-Vis, fluorescence, and circular dichroism studies in various solvents, complemented by theoretical studies.