Sentetik pyrethroidlerden cis-cypermethrin trans-cypermethrin alfa-cypermethrin ve deltamethrin'in poecilia reticulata (pisces) üzerindeki akut toksisite ve LC50 değerleri
The Acute toxicity and LC50 values of cis-cypermethrin trans-cypermethrin alpha-cypermethrin and deltamethrin from synthetic pyrethroid on poecilia reticulata (pisces)
  1. Tez No: 93552
  2. Yazar: GALİP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
SENTETİK PYRETHROİDLERDEN CİS-CYPERMETHRİN TRANS- CYPERMETHRİN ALFA-CYPERMETHRİN VE DELTAMETHRİN'İN Poecilia reticulata (PISCES) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİSİTE VE LC50 DEĞERLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Galip ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Çalışmada sentetik pyrethroid grubundan olan deltamethrin, cis- cypermethrin, trans-cypermethrin ve alfa-cypermethrin insektisitlerinin LC50 denemelerinde denek olarak Poecilia reticulata dişi ve erkekleri kullanılmıştır. Deneme süresince ortam sıcaklığı 22±2 °C, nem %55±5 RH ve gün uzunluğu 12 saat olarak ayarlanmıştır. Deltamethrin, alfa-cypermethrin, cis- cypermethrin ve trans-cypermethrinin LC50 değerleri dişi Lepistesler'de sırasıyla 0,0121, 0,0221, 0,0227 ve 0,0759 ppm olarak belirlenmiştir. Deltamethrin, cis-cypermethrin, alfa-cypermethrin ve trans-cypermethrinin LC50 değerleri erkek Lepistesler'de sırasıyla; 0,0106, 0,0115, 0,0159 ve 0,0326 ppm bulunmuştur. Sentetik pyrethroidlerin hedef dışı canlılara toksik etkisinin çok fazla olması nedeniyle, sucul ortamlarda kullanımının en aza indirilmesinde yada hiç kullanamamasında yarar vardır. Bilim Kodu :401.05.00 Anahtar Kelimeler -.Poecilia reticulata, Guppy, Lepistes, pyrethroid, cis- cypermethrin, trans-cypermethrin, alfa-cypermethrin, deltamethrin, LC50 Sayfa Adedi : vi+46 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
THE ACUTE TOXİCİTY AND LC50 VALUES OF CİS- CYPERMETHRİN TRANS-CYPERMETHRİN ALPHA- CYPERMETHRİN AND DELTAMETHRİN FROM SYNTHETİC PYRETHROİD ON Poecilia reticulata (PISCES) (M.Sc.Thesis) Galip ÇAKIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2000 ABSTRACT In this research, female and male Poecilia reticulata are used as test subject in the LC50 trial of deltamethrin, cis-cypermethrin, trans-cypermethrin and alpha-cypermethrin insecticides from the group of synthetic pyrethroid. During the trial, the surrounding temperature was 22±2 °C, humudity was % 55±5 RH and the length of the day was 12 hours.The LC50 values of deltamethrin, alpha-cypermethrin, cis-cypermethrin and trans-cypermethrin were defined respectively, 0,121, 0,0221, 0,0227 and 0,0759 ppm on the female guppy. The LC50 values of deltamethrin, cis-cypermethrin, alpha- cypermethrin and trans-cypermethrin were defined respectively 0,0106, 0,0115, 0,0159 and 0,0326 ppm on the male guppy. As synthetic pyrethroids have so much toxic effects on the non target organisms, it is beneficial to decrease or stop using them in aquatic systems. Science code :401. 05.00 Keywords Poecilia reticulata, guppy, pyrethroid, cis-cypermethrin, trans-cypermethrin, alpha-cypermethrin, deltamethrin, LC50 Number of pages : vi+45 Thesis Advisor : Prof.Dr Kemal SOLAK