Adolesan voleybolcularda kas oksijenasyonu, fiziksel performans parametreleri ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between muscle oxygenation, physical performance parameters and fatigue level in adolescent volleyball players
  1. Tez No: 935536
  2. Yazar: BİLGE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE BOZDEMİR ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Adolesan voleybolcularda perfomans testleri sırasındaki kas oksijenizasyonu, kassal yorgunluk, çeviklik ve denge performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Eskişehir ilinde lisanslı olarak voleybol oynayan 56 adolesan voleybolcu dahil edildi. Voleybolcuların vücut kompozisyonları, statik denge düzeyleri, sıçrama yetenekleri, izokinetik kuvveti, yorgunluk performansı ve kas oksijenasyonu değerleri kaydedildi. Bulgular: Dinlenim oksihemoglobin ve maksimum dikey sıçrama yüksekliği pozitif ilişkiliydi (p=0,045).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim was to investigate the relationship between muscle oxygenation, muscular fatigue, agility and balance performance during performance tests in adolescent volleyball players. Method: This cross-sectional study included 56 licensed adolescent volleyball players playing volleyball in Eskişehir province. Volleyball players' body compositions, static balance levels, jumping abilities, isokinetic strength, fatigue performance and muscle oxygenation values were recorded. Findings: Resting oxyhemoglobin and maximum vertical jump height were positively correlated (p=0.045).