Erken dönem uyumsuz şemaların çatışma çözüm stilleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between early maladaptive schemas, conflict resolution styles, and relationship satisfaction
  1. Tez No: 935537
  2. Yazar: ERDİ TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan çalışmanın hedefi erken dönem uyumsuz şemaların çatışma çözüm stilleri ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, erken dönem uyumsuz şemaların çatışma çözüm stillerini ve ilişki doyumunu ne kadar etkilediği incelenmiştir. Çalışma örneklemi 18-65 yaşlarında romantik ilişkisi olan kişilerdir. Çalışmada kullanılan ölçekler Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği ve İlişki Doyum Ölçekleridir. Araştırma verileri, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler doğrultusunda, erken dönem uyumsuz şemaların ilişki doyumu, boyun eğme ve olumsuz çatışma çözüm stilleri üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu, bu değişkenlerle ilişkilerinin ise orta düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Olumlu ve geri çekilme çatışma çözüm stilleriyle ilişkisi düşük düzeyde ve belirleyici olduğu görülmüştür. Ayrıca, erken dönem uyumsuz şemalarda katılımcıların cinsiyeti ve eğitim düzeylerinin anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Cinsiyet ve eğitim düzeyinin, ilişki doyumu ile bireylerin tercih ettiği çatışma çözüm stilleri açısından da anlamlı sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış; alan yazına katkıları, kısıtlılıklar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between early maladaptive schemas, conflict resolution styles, and relationship satisfaction. To achieve this, the impact of early maladaptive schemas on conflict resolution styles and relationship satisfaction was investigated. The study sample includes individuals between 18-65 years old who has a romantic relationships. The scales used in the study include the Sociodemographic Information Form, Young Schema Questionnaire-Short Form 3, Conflict Resolution Styles Scale in Romantic Relationships, and Relationship Satisfaction Scale. The research data were analyzed using One-Way Variance Analysis (ANOVA), Independent Samples T-Test, Pearson Correlation Analysis, and Hierarchical Regression Analysis. Based on the analyses conducted, it was observed that early maladaptive schemas have a significant impact on relationship satisfaction, submissive conflict resolution styles, and negative conflict resolution styles, with moderate correlations identified with these variables. The relationship between early maladaptive schemas and positive and withdrawal conflict resolution styles was found to be low but significant. Additionally, significant differences in early maladaptive schemas were identified concerning participants' genders and degree of education. Gender and degree of education also yielded significant results in terms of relationship satisfaction as well as couple's chosen conflict resolution styles of individuals. This study's results were contextualized withen the framework of relevant literatüre, highlighting its contributions for field, limitations and recommendations for further studies.