Uzman sistemlerin tıpta teşhis amaçlı kullanımı
Using of the expert system for diagnostic purpose in medicine
  1. Tez No: 93559
  2. Yazar: AHMET BABALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
UZMAN SİSTEMLERİN TIPTA TEŞHİS AMAÇLI KULLANIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Ahmet BABALIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada boğaz enfeksiyonlarını, Hepatit B ve D enfeksiyonlarını teşhis eden bir uzman sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemde veritabanı motoru olarak Borland Database Engine kullanılmıştır. Programlama Borland Delphi 4.0 Client/Server ortamında yapılmıştır. İki tane kural tablosu ve hastalara ait bilgilerin saklandığı 3 tablo kullanılmıştır. Hastalara ait tablolar ilişkilendirilmiş veri tabanı mimarisi kullanılarak birbirlerine bağlanmıştır. Boğaz enfeksiyonu için 76 kural, Hepatit B ve D enfeksiyonu için 128 kural kullanılmıştır. Programın boğaz enfeksiyonu modülü kullanıcı ile karşılıklı konuşma şeklinde sonuca gidecek şekilde tasarlanmıştır. Sonuca ulaşmak için geri zincirleme çıkarım algoritması kullanılmaktadır. Hepatit modülünde ise kural-değer çıkarım yöntemi kullanılarak sonuca gidilmektedir. Hepatit modülünde kandaki HBs Ag, Hbe Ag, Anti HBe, Anti HBs, Anti HBc Igm, Anti HBc IgG (Total) ve Anti Delta parametreleri çıkarım işleminde göz önünde bulundurularak sonuçlar elde edilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.06.01 Yapay Zeka, Uzman Sistemler, Tıbbi Uzman Sistemler 188 Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
USING OF THE EXPERT SYSTEM FOR DIAGNOSTIC PURPOSES IN MEDICINE ( M. Sc. Thesis ) Ahmet BABALIK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this project, an expert system was developed which identifies throat infections, Hepatitis B, D infections. In the system, Borland Database Engine was used as a database engine. The programing environment is Borland Delphi 4.0 client/server suite. There are two table which holds the expert system rules and there other table for holding patients data. The tables which holds patients data is related each other by using relational database architecture. There are 76 rules for identifying throat infections and 128 rule for Hepatitis A and B. In throat infection module it is necessary to have a dialog with the patient for identifying the problem. To reach the result the backward-chaining inference algorithm was used. The Hepatitis modul uses rule-based inference to reach the result. In hepatitis module the HBs Ag, Hbe Ag, Anti HBe, Anti HBs, Anti HBc Igm, Anti HBc IgG (Total) and Anti Delta blood parameters were used to find the result. Science Code : 626.06.01 Keywords : Artificial Intelligance, Expert Systems, Medical Expert Systems Page Number : 188 Adviser : Prof. Dr. inan GÜLER