Kemal Kamil Aktaş'ın yazıları üzerine bir inceleme
A review on the articles of Kemal Kamil Aktaş
- Tez No: 935596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KUZAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Kent tarihi üzerine yapılan çalışmalar hem tarih hem edebiyat hem de sosyoloji gibi disiplinlerin çalışmalarıyla değer kazanan çalışmalardır. Kent tarihi çalışmalarının merkezinde dönemin basın ve yayın faaliyetleri yer almaktadır. Bu bakımdan İzmir kent tarihi ve İzmir basın tarihi açısından önem arz eden çok sayıda dergi ve gazete bulunmaktadır. Anadolu ve Yeni Asır gibi gazeteler, İzmir kent ve basın tarihinde önemli yer tutar. Anadolu ve Yeni Asır gazetelerinde ve dönemin pek çok dergisinde süreli yazılar yazan yazarlardan biri Kemal Kamil Aktaş'tır. Cumhuriyet'in erken dönemlerinde İzmir'in önemli gazete ve dergilerinde yazılar yazan Kemal Kamil Aktaş, toplumsal yaşamda büyük bir değişim yaşadığı dönemin gündelik olaylarını takip etmiş ve sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel birçok konuda yazı kaleme almıştır. Kemal Kamil Aktaş, Cumhuriyet devri Türkiye'sinin sosyal hayatı, kent yaşantısı, gündelik olayları, pozitif bilimler, icatlar, modern sanatlar gibi yüzyılın gereksinimleriyle ilgili bilgi paylaşımı ve değerlendirmeleriyle İzmir basın faaliyetlerinde etkin bir isim olmuştur. Özellikle Anadolu gazetesindeki yazılarının içeriğinde bu doğrultuda ilerlemiştir. Yerel bir yazar olması dolayısıyla İzmir kent tarihine önemli katkılar sunan yazar hakkında günümüze kadar kapsamlı akademik bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, özellikle hayatı hakkında detaylı bilgi bulunmayan Kemal Kamil Aktaş'ın hayatı ve eserleri konu edilmiştir. Çalışmada öncelikle Kemal Kamil Aktaş'ın hayatı hakkında bilgi verilmiş ve yazıları yayımlandıkları yıllara ve dergi-gazetelere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmada özellikle büyük değişimlerin yaşandığı yıllara tekabül eden Anadolu gazetesindeki yazılarına odaklanılmıştır. Anadolu gazetesindeki yazıları tematik açıdan incelenmiştir. Böylelikle yazarın dönemin tarihi, siyasi ve sosyal şartları altında misyonu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda Kemal Kamil Aktaş'ın erken Cumhuriyet döneminde halkı eğitmek, bilgilendirmek, yön vermek, modernleşmeye katkıda bulunmak gibi amaçlar doğrultusunda yazılarını kaleme aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on urban history gain significance through disciplines such as history, literature, and sociology. At the center of urban history studies are the press and publishing activities of the period. In this context, there are numerous magazines and newspapers that are important for the urban history of İzmir and the history of İzmir's press. Newspapers like Anadolu and Yeni Asır hold significant places in the urban and press history of İzmir. One of the authors who wrote periodic articles in Anadolu and Yeni Asır, as well as in many magazines of the time, was Kemal Kamil Aktaş. In the early years of the Republic, Aktaş wrote for important newspapers and magazines in İzmir, tracking the daily events of a period marked by significant social change and writing on various social, economic, political, and cultural topics. Kemal Kamil Aktaş became an active figure in İzmir's press activities, sharing knowledge and evaluations related to the social life, urban experiences, daily events, positive sciences, inventions, and modern arts of Turkey during the Republic era. His writings in Anadolu newspaper particularly reflected this focus. Despite being a local author who made important contributions to the urban history of İzmir, there has not yet been a comprehensive academic study on him to date. This study specifically addresses the life and works of Kemal Kamil Aktaş, for which detailed information is lacking. Initially, the study provides information about his life and classifies his writings according to the years they were published and the magazines and newspapers in which they appeared. It particularly focuses on his articles in Anadolu newspaper during the years of significant change. The articles in Anadolu are analyzed thematically to determine the author's mission under the historical, political, and social conditions of the time. The study concludes that Kemal Kamil Aktaş wrote his articles with the aims of educating, informing, guiding the public, and contributing to modernization during the early Republican period.