Kriyobalon ile atriyal fibrilasyon ablasyonu yapılan hastalarda pulmoner ven anatomisinin işlem sonuçları üzerine etkisi
The impact of pulmonary vein anatomy on procedural outcomes in patients undergoing cryoballoon ablation for atrial fibrillation
- Tez No: 935615
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pulmoner ven izolasyonunun (PVI) kriyobalon ablasyon ile etkin bir şekilde sağlanabilmesi, pulmoner venlerin (PV) ve sol atriyumun (LA) anatomik özellikleri ile varyasyonlarından etkilenmektedir. Bu çalışmada, bilgisayarlı tomografi (BT) ile değerlendirilen sol atriyum ve pulmoner ven anatomisinin, atriyal fibrilasyon (AF) nedeniyle uygulanan kriyobalon ablasyonun uzun dönem sonuçları ve komplikasyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya semptomatik AF nedeniyle kriyobalon ablasyon uygulanan toplam 416 hasta (ortalama yaş: 57.5 ± 12.4; %54.8 kadın) dahil edilmiştir. Hastaların 54'ünde (%13) persistan AF, 362'sinde (%87) paroksismal AF mevcuttu. Olguların 323'üne (%77.6) Arctic Front Advance™, 93'üne (%22.4) Arctic Front Advance PRO™ kriyobalon kateteri ile ablasyon uygulanmıştır. Tüm hastalarda işlem sonunda PV izolasyonu sağlanmıştır. Medyan takip süresi 46.5 ay (6–116 ay) olup, bu süre zarfında 304 hasta (%73.1) AF nüksü olmadan takip edilmiştir. Uzun dönem takip verileri ile yapılan çok değişkenli Cox regresyon analizine göre, RSPV'nin maksimum çapı (HR: 1.076; %95 GA: 1.003–1.154; p=0.040) ve LSPV'nin frontal düzleme göre açı ölçümü (HR: 0.984; %95 GA: 0.968–0.999; p=0.048), AF nüksü için bağımsız prediktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective pulmonary vein isolation (PVI) using cryoablation depends on adequate occlusion of the pulmonary veins (PVs), which can be influenced by the anatomical features and variations of the PVs and the left atrium (LA). This study aims to investigate how the anatomy of the left atrium and pulmonary veins, evaluated through computed tomography (CT), affects the long-term outcomes and complications of cryoablation for atrial fibrillation (AF). The study included 416 patients who underwent cryoballoon ablation due to symptomatic AF [228 (54.8%) female, mean age 57.5±12.4]. Among the patients, 54 (13%) had persistent AF, while 362 (87%) had paroxysmal AF. The Arctic Front Advance™ cryoballoon was used in 323 patients (77.6%), and the Arctic Front Advance PRO™ cryoballoon was used in 93 patients (22.4%). PV isolation was achieved in 100% of the patients by the end of the procedure. The median follow-up duration was 46.5 months (6–116 months). During the median follow-up period of 46.5 months (6-116 months), 304 patients (73.1%) remained free of AF. In long-term follow-up, multivariable Cox regression analysis revealed that the maximum diameter of RSPV (HR: 1.076, 95% CI: 1.003-1154, p=0.040) and the angle measurement of LSPV relative to the coronal plane (HR:0.984, 95% CI: 0.968-0.999, p=0.048) were independent predictors of recurrence.