Investigating the english language needs within hospitality industry case of the hotel receptionists at Setif Hotel
- Tez No: 935617
- Danışmanlar: DR. HAMZA TEBBANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Université de Rouen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İngilizce, uluslararası iletişim, ticaret, iş dünyası ve medya alanlarında bir“lingua franca”(ortak dil) olarak kabul edilmektedir. Oteller, konaklama sektörünün en büyük bölümünü oluşturmaktadır; ancak, özellikle SETIF'teki otellerin sunduğu resepsiyon hizmetleriyle ilgili literatür incelendiğinde, çalışanların yabancı dil kullanımı ve ihtiyaçları konusundaki algılarına dair net bir sonuca ulaşılamamaktadır. Bu çalışma, iletişimin büyük önem taşıdığı SETIF Oteli resepsiyonistlerinin ihtiyaçlarını incelemektedir. Bu nedenle, araştırmada kullanılan tasarım, hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarının hedef kitleden elde edildiği keşifsel ve betimleyici bir tek alanlı durum çalışmasıdır. Toplanan nicel veriler, SPSS programı kullanılarak verilen yanıtlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, konuşma ve dinleme becerileri açısından iletişime odaklanan, resepsiyonistlerin ihtiyaçlarına yönelik Özel Amaçlı İngilizce (ESP) kurslarına duyulan gerekliliği ortaya koymuştur. Yazma ve okuma becerileri, gramer ve çeviri ise daha az önemli görülmüştür. Bulgular ayrıca, SETIF Oteli resepsiyonistlerinin iletişim becerilerine, iş yerinde yapılan sözlü sunumlara ve özel kelime bilgisine odaklanan bir eğitime ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
English is established as a“lingua franca”of international communication, trade, business, and media. Hotels are the largest sector in the hospitality industry; however, an examination of the literature of hotels in SETIF, especially concerning the reception services offered with them, reveals a lack of conclusion as to the perceptions of employees on the use and need of foreign languages. This study looks at the needs of SETIF Hotel Receptionists where communication is crucial. Therefore, the design employed in this research is an exploratory and descriptive mono-site case study, where both quantitative and qualitative data collection tools were used from the target population. The quantitative data gathered were analyzed based on the responses provided using SPSS. The findings also revealed the necessity for an English for Specific Purposes course that caters for their requirements focusing on communication as far as the speaking and listening skills are concerned. The writing and reading skills, grammar and translations were yielded less importance. The outcomes additionally revealed that the receptionists of SETIF Hotel necessitate training that focalizes on their communicative skills, workplace-based oral presentations, and specialized vocabulary tasks.