Yapay damar testlerinde kullanılmak üzere bir yapay dolaşım döngüsünün geliştirilmesi
Development of a mock circulation loop for use in artificial blood vessels' tests
  1. Tez No: 935618
  2. Yazar: NAMIK KARAKAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yapay Dolaşım Döngüsü (YDD), genellikle yapay damar sistemleri ve benzeri biyomekanik süreçlerin simülasyonu için kullanılan cihazlara verilen addır. Mevcut YDD sistemleri, yüksek maliyetleri ve sınırlı erişilebilirlikleri nedeniyle araştırmacılar için zorluklar yaratmaktadır. Bu sistemler hem elektronik hem de mekanik olarak oldukça karmaşık yapılar içermektedir. Öte yandan, yapay damar ve ilgili alanlarda her geçen gün yeni araştırma projeleri yürütülmekte ve bu süreçlerde hızlı erişilebilecek, deney maliyetlerini düşük tutacak YDD sistemlerine duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Düşük maliyetli bir YDD makinesi, her ne kadar tüm deneysel gereksinimleri karşılayamayacak olsa da, araştırma süreçlerinin başlangıcında sıkça kullanılan deneme-yanılma yöntemlerini pratik bir şekilde uygulama imkânı sunabilir. Bunun yanı sıra, bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenci ve yeni araştırmacılar için düşük maliyetli bir platformda fiziksel ve gerçek deneyim fırsatları sunarak eğitim kalitesinin artırılması da önemli bir ihtiyaçtır. Bu tez çalışmasında, düşük maliyetli, yeterli ölçüm kabiliyetine sahip, üretimi kolay ve tekrar edilebilir bir yapay dolaşım döngüsü tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında dört ana hedef belirlenmiştir: (I) Basit ve düşük maliyetli üretim yöntemleriyle YDD'nin kurulması. (II) Yapay dolaşım döngüsü üzerinde tipik bir yapay damar modeli kullanılarak doğal damar genişlemesinin simüle edilmesi. (III) Pompanın hassas kontrolü ile tipik arteriyel basınç dalga formunun oluşturulması. (IV) Döngüye entegre edilen sensörlerin, damar genişlemesine bağlı olarak oluşan debi ve basınç farklarını ölçebilme kapasitesinin test edilmesi.
Özet (Çeviri)
Mock Circulation Loop (MCL) refers to devices commonly used to simulate artificial vascular systems and similar biomechanical processes. Current MCL systems pose challenges for researchers due to their high costs and limited accessibility. These systems are also mechanically and electronically complex. On the other hand, new research projects in artificial vessels and related fields are emerging every day, and there is an increasing need for MCL systems that are affordable, easy to access, and capable of reducing experimental costs. Although a low-cost MCL machine may not meet all experimental needs, it can provide researchers with a practical tool for conducting trial-and-error processes during the initial phases of their studies. Furthermore, it is essential to provide students and new researchers in this field with opportunities to gain hands-on and real-world experimental experience on an affordable platform, thereby enhancing the quality of their education. In this thesis, a mock circulation loop with low cost, adequate measurement capabilities, easy production, and reproducibility has been designed and manufactured. Four main objectives have been set within the scope of this study: (I) to establish the MCL using simple and low-cost production methods, (II) to simulate natural vascular expansion on the MCL using a typical artificial vessel model, (III) to generate a typical arterial pressure waveform through precise control of the pump, (IV) to demonstrate the ability of the integrated sensors to measure flow and pressure differences caused by vessel expansion. This thesis aims to develop a platform that facilitates research processes and contributes to the education of the next generation of researchers.