Laboratuvar ortamında esnek imalat sistemi ve PLC tasarımı
A Flexible manufacturing system and PLC designin laboratory conditions
  1. Tez No: 93565
  2. Yazar: H. ÇİÇEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
LABARATUAR ORTAMINDA ESNEK İMALAT SİSTEMİ VE PLC TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) H. Çiçek ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Esnek İmalat Sistemleri, bir malzeme taşıma sistemiyle birbirine bağlanmış sayısal ya da bilgisayar sayısal kontrollü makinalar ve bunların işleyişini kontrol eden bir bilgisayar sisteminden oluşur. Esnek İmalat Sisteminin amacı, kitle üretimin etkinliği ile birkaç ürünü aynı anda işleyebilen atölye tipi üretimin esnekliğini birleştirmektedir. Bugünün rekabet ortamında firmaların ihtiyacı olan en önemli şey, müşteri ihtiyaçlarını karşılarken, üretim süreçlerinde sıkça görülen problemleri kontrol altına almaktır. Esnek İmalat Sistemleri üretim süreçlerinde ortaya çıkan problemleri azaltmada, hatta yok etmede en etkin metodlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu tezde, geleceğin mühendislerini modern İmalat Sistemleri hakkında bilgilendirmek ve teoride öğrendiklerini pratikte uygulama fırsatı bulmalarını sağlamak amacıyla laboratuar ortamında bir Esnek İmalat Sistemi tasarlanmaktadır. Bu tasarımın tüm aşamaları açıklanmaktadır. Ayrıca, malzeme taşıma sistemi, bilgisayar sayısal kontrollü makinalar (CNC) ve robotları kontrol eden bir PLC tasarımı da yapılmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.01.03 Esnek İmalat Sistemleri, tasarım, otomatik kontrol, PLC 109 Prof.Dr. Yalçın EROL
Özet (Çeviri)
A FELXIBLE MANUFACTURING SYSTEM AND PLC DESIGNIN LABORATORY CONDITIONS (M.Sc. Thesis) H. Çiçek ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTED SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT Flexible Manufacturing Systems consist of a collection of numerical controlled machine tools linked by a material hangling system and a computer control system which coordinates the operation of these systems. The aim of a Flexible Manufacturing System is to combine the efficiency of highvolume transfer lines and the flexibility of the job-shops that can produce a variety of parts simultaneously today, the most important thing for the manufacturing companies is to control the problems encountered frequently in production process while satisfying the customer demands in today's compation situation. Flexible Manufacturing Systems are adopted as one of the most efficient methods for reducing, also eliminating methods for reducing, also eliminating the problems confronted in production process. In this thesis, a flexible Manufacturing system is designed in laboratory conditions for informing future enginners about the modern manufacturing systems and creating about what they have lerned in theory. All the steps of this design are explained. In addition, the PLC is designed to control the material handling system, computer numerical controlled machines (CNC) and robots. Science Code : 605.01.03 Key Words : Flexible manufacturing systems, design, automatic control. PLC Page Number : 109 Adviser : Prof.Dr. Yalçın EROL