Tunç Çağı'nda Anadolu isyanları
Anatolian revolts in the Bronze Age
- Tez No: 935703
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Anadolu sahip olduğu stratejik konumu, iklimi, bitki örtüsü, akarsuları, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri sayesinde insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri adına son derece elverişli şartlar sunmuştur. Bu durumun bir sonucu olarak bölge, Tarih Öncesi Çağlar'dan başlayarak farklı kültürel özellikler gösteren insan toplulukları tarafından birer yerleşim merkezi olarak seçilmiştir. Yerleşik hayata geçen bu topluluklar tarımın gelişmesi, teknoloji, ekonomi ve kültürel etkileşim gibi temel belirleyici faktörler sayesinde giderek bir toplum hâlini almışlardır. Köy, şehir ve devlet düzeyinde toplumsal ya da siyasi örgütlenmeler meydana getirmişlerdir. Böylelikle yöneten ve yönetilen ayrımı da ortaya çıkmıştır. Mevcut durumun sonucunda, bölge toplumları hem kendi aralarında hem de komşu bölgelerdeki toplumlarla çok yönlü ve karmaşık bir ilişki ağı oluşturmuştur. Bu ilişkinin bir yansıması olarak, tarih boyunca çıkarların karşılanması amacıyla farklı toplumsal ve siyasal çatışma türleri ortaya çıkmıştır. Tunç Çağı'yla birlikte yazılı kaynaklar artık Anadolu'daki bu çatışmalara dair ilk bilgileri belirtmeye başlamıştır. Kendini gösteren bu çatışmalar arasında isyanlar büyük bir yer tutmuştur. Bu kapsamda Akkad Kralı Naramsin'in sömürgecilik faaliyetlerine karşı Anadolu şehir devletlerinden krallarında dahil olduğu farklı bölgelerdeki kralların bir ittifak yaparak isyan etmeleri, Aššurlu tüccarların yazışmalarında yer bulan ticari faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen isyanlara yönelik olaylar, Kuššara Krallığı'nın Anadolu'da merkezi otoriteyi sağalamaya yönelik düzenlediği seferler sonucunda şehir devletlerinin ona karşı çıkardığı isyanlar, Hitit Devleti'nde taht kavgaları kapsamında çıkan isyanlar, bunun yanında Hitit vasalı toplumların çıkardığı isyanlar söz konusu olmuştur. Bu kapsamda isyanlar ve onunla ilişkili darbe, iç savaş, direniş gibi eylemlerin tarih ve sosyoloji açısından değerlendirilmesi de çalışmamızın temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to its strategic location, climate, vegetation, rivers, underground and aboveground riches, Anatolia has provided extremely favourable conditions for people to survive. As a result of this situation, the region has been chosen as a settlement center by human communities with different cultural characteristics starting from the Prehistoric Ages. These settled communities gradually became a society thanks to key determining factors such as the development of agriculture, technology, economy and cultural interaction. They created social or political organizations at the village, city and state levels. Thus, the distinction between the ruler and the ruled emerged. As a result, the societies of the region have developed a multifaceted and complex web of relationships both among themselves and with societies in neighbouring regions. As a reflection of this relationship, different types of social and political conflicts have emerged throughout history to fulfil interests. With the Bronze Age, written sources began to provide the first information about these conflicts in Anatolia. Among these conflicts, rebellions played a major role. In this context, the rebellion of the kings of different regions, including the kings of Anatolian city-states, against the colonization activities of the Akkadian King Naramsin, and the events regarding the rebellions that negatively affected the commercial activities of Ašššurian merchants in their correspondence, As a result of the campaigns organized by the Kingdom of Kuššara to ensure central authority in Anatolia, there were rebellions against it by city states, rebellions within the Hittite State within the scope of throne disputes, as well as rebellions by Hittite vassal societies. In this context, the evaluation of rebellions and related actions such as coups, civil wars and resistance in terms of history and sociology formed the basis of our study.