HII çelik levhasının kaynak kabiliyetine soğuk plastik deformasyon miktarının etkisi
Effect of cold working rate on the weldability of HII steel plate
  1. Tez No: 93571
  2. Yazar: REMZİ KANBURELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
HII ÇELİK LEVHASININ KAYNAK KABİLİYETİNE SOĞUK PLASTİK DEFORMASYON MİKTARININ ETKİSİ ( Yüksek Lisans Tezi) Remzi KANBURELOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2000 ÖZET Bu çalışmada, farklı oranlarda soğuk plastik deformasyon uygulanan HII çelik levhasının kaynak kabiliyeti araştırılmıştır. MAG Kaynak yöntemiyle birleştirilen deforme edilmiş malzemelerin ITAB bölgelerindeki mikroyapı değişimleri ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kaynak öncesi ve sonrası uygulanan 450°C, 600°C ve 900°C daki ısıl işlemlerin ITAB ve mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Artan deformasyon miktarıyla birlikte ITAB genişliği, iri ve ince tane bölgesi genişliği ve iri tane boyutunda artış belirlenmiştir. Deformasyon miktarındaki artış kaynaklı birleştirmenin mekanik özelliklerini düşürmüştür. Kaynak öncesi ve sonrası uygulanan bütün ısıl işlemlerin mekanik özellikleri arttırıcı etkisi belirlenmiştir. Bilim Kodu :225. 01. 00. 225. 01. 01 Anahtar Kelimeler : Soğuk plastik deformasyon, Kaynak kabiliyeti, ITAB, Mekanik Özellikler Sayfa Adedi :84 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yusuf ÖZÇATALBAŞ
Özet (Çeviri)
EFFECT OF COLD WORKING RATE ON THE WELDABILITY OF HH STEEL PLATE ( Msc. Thesis) Remzi KANBURELOGLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE OF TECHNOLOGY MARCH 2000 ABSTRACT In this study, weldability of HII steel plate which had been cold worked at different rates was investigated. Mechanical proerties and micro scructural changes in the heat affected zone (HAZ) of cold worked materials welded by MAG welding technique were exemined. In addition, the effect of heat treatments, applied the materials before and after welding at 450°C, 600°C and 900 °C, on HAZ and mechanical properties were investigated. Increasing in deformation rate resulted in the increasing of the width of HAZ, fine and coarse grained regions and also the rate of grain corsening. Increasing in the high cold worked rate has decreased the mechanical praperties of welded joint. It was determined that all heat treatments applied the samples before and after welding increased mechanical properties. Science code : 225. 01. 00. 225.01.01 Key words : Cold working, weldability, Heat Affected Zone, Mechanical properties Page number : 84 Adviser : Asst. Assoc. Prof. Dr. Yusuf ÖZÇATALB AŞ