Bazı ağaç türlerinde kesiş yönlerinin farklı tutkallar ile elemansız yapışma performanslarının belirlenmesi
To determine of bonding strength without element of cutting direction with different adhesives in some woods
  1. Tez No: 93570
  2. Yazar: MEVLÜT CİHAN BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
BAZI AĞAÇ TÜRLERİNDE KESİŞ YÖNLERİNİN FARKLI TUTKALLAR İLE ELEMANSIZ YAPIŞMA PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) MEVLÜT CİHAN BİRCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Bu çalışmada, mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ağaç türlerinden sarıçam (Pinus sylvestris L.), Doğu kayını (Fagus prientalis L.), meşe (Quercus borealis L.) ve sedir (Cedrus libani) odunlarında kesiş yönlerinin farklı tutkallar ile elemansız yapışma performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapıştırıcı olarak, klebit 303 ve kleiberit 305 tutkalları kullanılmıştır. Dört ağaç türü, iki tutkal çeşidi ve üç kesiş yönü için 240 adet düz çekme, 240 adet de diyagonal çekme olmak üzere toplam 480 adet deney numunesi hazırlanarak deney uygulanmıştır. Çekme deneyleri sonucunda en yüksek değerler kayın odununda klebit 303 tutkalı ile teğet- radyal 45° birleştirmede, diyagonal çekme deneyleri sonucunda ise yine kayın odununda klebit 303 tutkalı ile fakat makta-radyal birleştirmede elde edilmiştir. Bilim Kodu : 5002013 Anahtar Kelimeler.Yapışma direnci.düz çekme direnci, diyagonal çekme direnci, kesiş yönü.sarıçam, doğu kayını, meşe, sedir, klebit 303, kleiberit 305. Sayfa Adedi : 42 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK tC YÜKSEKÖCRTTİM KURULU DOKOMAimSVOH MOKBt
Özet (Çeviri)
TO DETERMINE. OF BONDING STRENGTH WITHOUT ELEMENT OF CUTTING DIRECTION WITH DIFFERENT ADHESIVES IN SOME WOODS (Master of Science Thesis) MEVLÜT CİHAN BİRCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study, it has been aimed to determine of bonding strength without element of cutting direction with different adhesives in pine wood (Pinus sylvestris L.), beech wood, (Fagus orientalis L.), oak wood, (Quercus borealis L.) and cedar wood (Cedrus libani) which are widely used in furniture industry. Klebit 303 and kleiberit 305 adhesives were used as glue. 240 specimens for tensile, 240 specimens for diagonal tensile so a total of 480 specimens have been tested that included four wood types, two glue types and three different cutting direction. At the end of the tests, the best values are obtained on beech wood with klebit 303 adhesive and tangential - radial 45° joint. As for, at the end of the diagonal tensile tests, the best values are obtained on beech wood with klebit 303 adhesive too, but cross - radial 45° joint. Science Code : 5002013 Key Words :Bonding strength, tensile strength, diagonal tensile strength, cutting direction, pine, beech, cedar, oak, klebit 303, kleiberit 305. Page Number : 42 Adviser : Dr. Mustafa ALTINOK (Assc. Prof.)