Kronik kulak çınlaması olan hastalarda kulak çınlaması maskeleyicinin saf ses odyometrisi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of tinnitus masker using pure tone audiometry in patients with chronic tinnitus
- Tez No: 935719
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uzun süreli devam eden kulak çınlaması (tinnitus), işitme ile ilgili deneyimi ve yaşam kalitesini değiştirir, bu da bu durum için tinnitus masker tedavisi gibi iyi tedavilerin oluşturulması gerektiği anlamına gelir. Bu çalışma, saf ton odyometrisi kullanarak tinnitus hastalarının iç kulak fonksiyonlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, fonik parametre kontrolüne odaklanarak semptomların giderilmesi için tinnitus maskeleyicilerini değerlendirmektedir. Çalışma, maskeleyici ayarlamasından elde edilen tinnitus azalması ile saf ton odyometrisi kullanılarak iç kulak fonksiyonundaki değişiklikleri karşılaştırmaktadır. Tinnitus maskeleyiciler ve ses fonksiyonları arasındaki ilişki de davranışsal modifikasyon taktikleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu prospektif klinik çalışma, en az üç aylık tinnitusu olan ve yaşları 18 ile 70 arasında değişen hastalarda tinnitus masker tedavisinin etkinliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. İşitme testleri, tedavi öncesi ve sonrası saf ton odyometrisi, timpanometri, perde eşleşmesi, ses yüksekliği eşleşmesi ve rezidüel inhibisyonu içermektedir ve Irak'ın Bağdat şehrindeki Dr. Bashar Naji Sağlık Merkezinde yapılmıştır. Çalışma, katılımcılar arasındaki semptomların tedavisi için bireyselleştirilmiş tinnitus maskeleyicileri ile 6 haftalık bir terapiyi içermektedir. Değerlendirme, odyolojide gözlenen değişiklikler ve Tinnitus Handikap Envanteri ile yapılmıştır. Toplanan veriler sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS v28) kullanılarak eşleştirilmiş t-testi ve korelasyon katsayıları aracılığıyla ve p≤0,05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Çalışmanın yürütülmesinden önce etik onayın yanı sıra bilgilendirilmiş onam da alınmıştır. Çalışmada 31 katılımcıda (ortalama yaş: 49,33±7,53 yıl) tinnitus masker tedavisinin işitsel algı ve tinnitus özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Tinnitus, hastaların %83'ünde tek kulakta tek taraflı, %17'sinde ise iki kulakta çift taraflı olarak tespit edilmiştir. Son olarak, üç aylık tedaviden sonra her bir kulak için tinnitus perdesinde ve minimum maskeleme seviyesinde (MML) bazı değişiklikler ölçülmüştür. Sağ kulak için ses perdesi 6687±2840 Hz'den 6139±2942 Hz'ye (p=0,04942) ve MML 6,93±2,98'den 5,04±2,05'e (p=0,03652) düşmüştür. Sağdaki değişim 6527±3842'den 6044±2812'ye (p=0,4037) ve MML 6,19±2,43'ten 5,32±2,43'e (p=0,3921) düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Tinnitus that is long-standing alters the experience and quality of life related to hearing, which means that good treatments for this condition such as tinnitus masker therapy should be established. This study aims to assess the inner ear function of tinnitus patients using pure tone audiometry. It also evaluates tinnitus maskers for relief from symptoms, focusing on phonic parameter control. The study compares the tinnitus reduction gained from masker adjustment with changes in inner ear function using pure tone audiometry. The relationship between tinnitus maskers and sound functions is also investigated using behavioral modification tactics. Hearing tests include pure-tone audiometry, tympanometry, pitch-match, loudness-match, residual inhibition pre and post treatment at the Dr. Bashar Naji Center, Baghdad, Iraq. This involved a 6-week therapy with individualized tinnitus maskers for treatment of the symptoms among the participants. The assessment was done by the changes observed in audiology and the Tinnitus Handicap Inventory. The collected data were analyzed by using statistical package for social sciences (SPSS v28) through paired t-test and correlation coefficients, and at a p≤0.05 level of significance. The ethical approval as well as informed consent were sought before the conduct of the study. The study evaluated the effects of tinnitus masker therapy on auditory perception and tinnitus characteristics in 31 participants (average age: 49.33±7.53 years). Tinnitus was unilateral in one ear for 83% of patients and bilateral for 17% of patients. Finally, some changes were measured in tinnitus pitch and minimum masking level (MML) for each ear after three months of therapy. For the right ear, pitch came down from 6687±2840 Hz to 6139±2942 Hz (p=0.04942), and MML was reduced from 6.93±2.98 to 5.04±2.05 (p=0.03652). The right change was from 6527±3842 to 6044±2812 (p=0.4037) and MML declined from 6.19±2.43 to 5.32±2.43 (p=0.3921).