Tüketim verilerine dayalı ges tasarımı ve analizi
Esign and analysis of solar power plants based onconsumption
  1. Tez No: 935726
  2. Yazar: TUĞBA AĞI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı tüketici profillerine dayalı olarak GES tasarımı ve ekonomik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dokuz farklı OSB tüketicisine ait gerçek tüketim verileri ve iki modellenmiş tüketim verisi kullanılarak GES sistemlerinin saatlik ve aylık bazda üretim hesaplamaları yapılmıştır. Ekonomik analiz kapsamında tüketimi karşılayan GES kurulu gücü, enerji denge noktaları, yirmi beş yıllık fatura hesaplamaları, panel eğiminin enerji üretimine etkisi ve coğrafi konumların ekonomik etkileri Kar/kWh, Net Kar/kWh ve Amorti Süreleri cinsinden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular GES kurulu güç gereksinimlerinin coğrafi konuma ve tüketim profiline bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca optimum panel eğiminin belirlenmesinin üretim verimliliğini artırarak ekonomik kazancı maksimize ettiği görülmüştür. Tüketici profillerinin analizi sonucunda yüksek enerji tüketimine sahip ve güneş enerjisi üretimiyle uyumlu tüketim profili sergileyen tüketicilerin ekonomik açıdan en avantajlı durumda olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte tüketim ihtiyacının üzerinde tasarlanan GES sistemlerinde şebekeye fazla enerji verilmesi durumunda ekonomik faydanın azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, GES yatırımlarında tüketim profilinin detaylı incelenmesinin ve coğrafi konum analizinin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design and economic analysis of solar energy systems tailored to different consumer profiles. Using real consumption data from nine Organized Industrial Zone consumers and two modeled profiles, hourly and monthly production estimates were conducted. The study evaluated the required PV capacity, energy balance points, long-term bill projections, panel tilt angles, and the impact of geographical location in terms of key economic indicators such as profit per kWh, net profit per kWh, and payback period. The findings indicate that the optimal system size depends heavily on both geographic conditions and the specific energy usage patterns of the consumer. Determining the ideal panel tilt angle was shown to improve production efficiency and maximize financial gain. Consumers with high energy demand and consumption behavior that aligns well with solar generation were found to be in the most economically advantageous position. On the other hand, when systems were oversized and generated surplus energy fed back into the grid, the overall economic benefit decreased. Ultimately, the study emphasizes the importance of detailed analysis of both consumption profiles and geographical factors in solar energy investment planning.