To compare the meaning reconstruction and depression levels of people who have lost a close one to them either expectedly or unexpectedly within two years
Bir yakınını beklenen ve beklenmeyen bir şekilde iki yıl içinde kaybetmiş kişilerin anlamı yeniden yapılandırma ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 935769
  2. Yazar: ÇAĞIL MERT KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SUSAN THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bir yakınını beklenen ve beklenmeyen bir şekilde iki yıl içinde kaybetmiş kişilerin anlam yeniden yapılandırma ve depresyon düzeylerini karşılaştırmak. Yöntem: Doksan sekiz katılımcı çevrimiçi bir anketi tamamladı. Katılımcılar, Qualtrics web sitesi aracılığıyla sırasıyla bir demografik bilgi formu, Yas ve Anlamı Yeniden Yapılandırma Envanteri (YAYYE) ve Beck Depresyon Ölçeği'ni (BDÖ) doldurdular. YAYYE ve BDÖ ölçeklerinde beklenen kayıp ile beklenmeyen kayıp arasındaki farkı karşılaştırmak için bağımsız örneklem t-testleri kullanıldı. Ayrıca YAYYE ile BDÖ arasındaki istatistiksel ilişkiyi ölçmek için Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Yakınını iki yıl içinde beklenen (N = 47 m = 103.34) ve beklenmedik bir şekilde (N = 51 m = 98.49) kaybeden katılımcıların YAYYE puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardı. YAYYE'nin bir alt ölçeği olan“huzuru bulma”sonuçları, beklenen kayıp (N = 47 m = 17,08) ile beklenmeyen kayıp (N = 51 m = 12,78) yaşayan katılımcılar arasında anlamlı bir fark gösterdi. Beklenen ve beklenmeyen kayıp yaşayan katılımcılar arasında“süregiden bağlar”,“büyüme”,“anlamsızlık-boşluk”ve“yaşamın değerini anlama”alt ölçek puanlarında anlamlı bir fark bulunmadı. Bunlara ek olarak beklenen kayıp (N = 47 m = 8,65) ve beklenmedik kayıp (N = 51 m = 12,58) yaşayan katılımcılar arasında BDÖ puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulundu. Sonuç: Bulgular beklenen ve beklenmedik bir şekilde yakınını kaybeden katılımcıların YAYYE ve BDÖ puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. İki yıl içinde beklenmedik bir yakının kaybını yaşayan katılımcılar, kayıp beklentisi olan katılımcılara göre daha düşük anlamı yeniden yapılandırma düzeyi ve daha yüksek depresyon seviyesi gösterdiler.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the meaning reconstruction and depression levels of people who have lost a close one to them either expectedly or unexpectedly within two years. Method: Ninety-eight participants completed an online survey. The participants filled up a demographic information sheet, Grief and Meaning Reconstruction Inventory (GMRI), and Beck Depression Inventory (BDI) respectively via the website Qualtrics. To compare the difference between expected loss and unexpected loss in scales of GMRI and BDI, independent sample t-tests were used. Also, Pearson's correlation coefficient was used to measure the statistical relationship between GMRI and BDI. Result: There was a significant difference between the participants who lost a close one within two years expectedly (N = 47 m = 103.34) and unexpectedly (N = 51 m = 98.49) in mean GMRI scores. The results of“sense of peace”that is as a subscale of GMRI, showed a significant difference between participants who had an expected loss (N = 47 m = 17.08) and an unexpected loss (N = 51 m = 12.78). No significant differences were found between the participants who had an expected and unexpected loss in the score of“continuing bonds”,“personal growth”, emptiness and meaninglessness“, and ”valuing life" subscales. In addition to these, a significant difference was found between participants who experienced expected loss (N = 47 m = 8.65) and unexpected loss (N = 51 m = 12.58) in mean BDI scores. Conclusion: Findings have shown that there are significant differences between GMRI and BDI scores of the participants who have a loss of a close one expectedly and unexpectedly. The participants who have an unexpected loss of a close one within two years showed lower meaning reconstruction and higher depression levels when compared to the participants who have an expected loss.