Okul yöneticilerinin otantik liderlik rolleri ile öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the authentic leadership roles of school administrators and the organizational socialization levels of teachers
- Tez No: 935797
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan otantik liderlik rolleri ile öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Pendik ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 7170 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise orantılı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 30 okulda görev yapan 610 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri bir anket ve iki ölçek kullanılarak elde edilmiştir. Anket ve ölçekler 610 katılımcıya yüz yüze olarak uygulanmış ve uygun olarak doldurulan 593 anket ve ölçek analiz edilmek üzere araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara dağıtılan anket, katılımcıların cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu, görev yapılan okul kademesi, yaş, medeni durum, kariyer basamağı ve istihdam şekli ile ilgili sorular içermektedir ve araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Kişisel bilgileri içeren anketin devamında araştırmacılara Walumbwa vd. (2008) tarafından geliştirilen ve Tabak vd. (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Otantik Liderlik Ölçeği”ile Erdoğan ve Dönmez (2019) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler, SPSS 24 ve LISREL 12 programları kullanılarak betimsel istatistik teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada okul yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan otantik liderlik rollerinin“sık sık”düzeyinde; öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeylerinin“çok”düzeyinde olduğu ve okul yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan otantik liderlik rolleri alt boyutlarıyla birlikte öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between school administrators authentic leadership roles as perceived by teachers and teachers organizational socialization levels.The research employs a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study population consists of 7170 teachers working in public primary, secondary, and high schools affiliated with the Ministry of National Education in the Pendik district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The study sample comprises 610 teachers working in 30 schools, selected through a proportional stratified sampling method. Research data were collected using a questionnaire and two scales. The questionnaire and scales were administered face-to-face to 610 participants, and 593 properly completed responses were included in the analysis. The questionnaire, developed by the researcher, included questions regarding participants' gender, seniority, educational background, school level, age, marital status, career stage, and employment type. Following the demographic questionnaire, participants were administered the Authentic Leadership Scale, developed by Walumbwa et al. (2008) and adapted into Turkish by Tabak et al. (2012), as well as the Organizational Socialization Scale, developed by Erdoğan and Dönmez (2019). The data obtained from the scales were analyzed using descriptive statistical techniques with SPSS 24 and LISREL 12 software. The findings indicate that school administrators' authentic leadership roles, as perceived by teachers, are at the level of“frequent,”whereas teachers' organizational socialization levels are at the level of“high.”Additionally, school administrators' authentic leadership roles, including their sub-dimensions, were found to be significant predictors of teachers' organizational socialization levels.