Zorunlu okul öncesi eğitimin hukuki çerçevesi
Legal framework of compulsory pre-school education
- Tez No: 935796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BİNGÖL SCHRİJER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Zorunlu eğitimden söz edildiğinde akla ilk olarak temel eğitim gelse de günümüzde zorunlu eğitim süresinin arttırılması genel eğilimi oluşturmaktadır. Bu kapsamda temel eğitimin yanında okul öncesi eğitim ve ortaöğretimin de zorunlu eğitim kapsamına alındığı görülmektedir. Ülkemizde 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi ile zorunlu eğitimin süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılmış ancak okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamına alınmamıştır. Okul öncesi dönemin çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminin en hızlı olduğu dönem olması, okul öncesi eğitime yapılan yatırımın getirisinin diğer eğitim kademelerine göre çok yüksek olması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının hedeflenmesi gibi nedenler okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması tartışmalarını beraberinde getirmektedir. Zorunlu okul öncesi eğitim genel olarak eğitim doktrini tarafından ele alınmış konunun hukuki boyutu göz ardı edilmiştir. Oysaki zorunlu okul öncesi eğitimde devlet, ebeveyn ve çocuk olmak üzere üç süje bulunmakta olup bu süjeler arasındaki hak ve yükümlülüklerin yarışması ortaya çıkmaktadır. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesinde devletin vatandaşını yetiştirme yetkisi, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme hakkı ve çocuğun eğitim ve gelişme haklarının çatışması durumu söz konusu olmaktadır. Çalışmada bu üç süjenin sahip olduğu hak, yetki ve sorumluluklar ile bu hak, yetki ve sorumluluklar arasındaki çatışmalar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When compulsory education is mentioned, the first thing that comes to mind is basic education, but today, the general tendency is to increase the duration of compulsory education. In this context, it is seen that in addition to basic education, pre-school education and secondary education are also included in the scope of compulsory education. With the transition to the 4+4+4 education system in our country, the duration of compulsory education has been increased from 8 years to 12 years, but pre-school education is not included in the scope of compulsory education. The fact that the pre-school period is the period when children's mental and physical development is the fastest, the return on investment in pre-school education is much higher than other levels of education, and the aim of ensuring equality of opportunity in education brings about discussions on including pre-school education within the scope of compulsory education. Compulsory preschool education has generally been addressed by the education doctrine and the legal dimension of the issue has been ignored. However, in compulsory preschool education, there are three subjects, namely the state, the parent and the child, and it emerges as a result of the conflict of rights and obligations between these subjects. In making preschool education compulsory, there is a conflict between the state's authority to raise its citizens, the parents' right to raise their children and the child's right to education and development. In the study, the rights, powers and responsibilities of these three subjects and the conflicts between these rights, powers and responsibilities were evaluated also by taking into account the decisions of the European Court of Human Rights.