Kredi talep eden endüstri kuruluşlarını analitik hiyerarşi prosesi ve doğrusal programlama yöntemleriyle değerlendiren bir karar destek sisteminin oluşturulması
Constitution of a decision support system that evaluates the credit demanding firms with analytic hierarcyh process and linear programming
- Tez No: 93582
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
KREDİ TALEP EDEN ENDÜSTRİ KURULUŞLARINI ANALİTİK HİYERARŞİ PROSESİ VE DOĞRUSAL PROGRAMLAMA YÖNTEMLERİYLE DEĞERLENDİREN BİR KARAR DESTEK SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf Tansel İÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışmada, endüstri firmalarının kredibilitesini belirlemede bankalar için bir kredi değerlendirme ve karar verme modeli geliştirilmiştir. Çalışmadaki temel amaç, kredi talebinde bulunan endüstri kuruluşlannuı kredibilitelerinin, bir başka deyişle aldıkları krediyi faiziyle beraber geriye ödeyip ödeyemeyeceklerinin tespit edilmesidir. Firmanın gelirleriyle giderleri arasındaki fark ne kadar büyük olursa, karlılığı, dolayısıyla kredibilitesi o kadar yüksek olur. Bu tespiti gerçekleştirebilmek için firmalara ait nitel ve nicel değerler beraber kullanılarak tek bir sonuçta birleştirilmelidir. Bu amaca yönelik bir metot oluşturabilmek için, literatürde nitel ve nicel değerleri beraber değerlendirerek tek bir sonuca ulaşılmasını sağlamada yaygın bir kullanım alam olan, AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) yönteminden faydalanılmıştir. Yöntem gereği önce değerlendirme kriterleri ana kriterler, alt kriterler ve ölçüm kriterleri olarak hiyerarşik bir yapı içinde smıflandnılmış, ardından bankanın, firmaların kredi skorunu hesaplayabileceği bir model oluşturulmuştur. Daha sonra model örnek bir firmada denenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise optimum kredi dağıtımının sağlanması için Doğrusal Programlama uygulanmıştır. Bilim Kodu : 625.02.07 Anahtar Kelimeler : Kredi değerlendirme, kredibilite, kredi skoru, analitik hiyerarşi prosesi, kredi dağıtımı, doğrusal programlama. Sayfa Adeti : 117 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
CONSTITUTION OF A DECISION SUPPORT SYSTEM THAT EVALUATES THE CREDIT DEMANDING FIRMS WITH ANALITIC HIERARCHY PROCESS AND LINEAR PROGRAMMING (M.Sc. Thesis) Yusuf TanselİÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT In this study, a credit evaluation and decision making model is developed for banks for determining the credibility of industrial firms. The main starting point for this study is that a firm pays its debt and interest on debt by using its profits over the debt term. Then higher the profits, the difference between revenues and expenditure, higher the credibility of an industrial firm. To determine credibility of a firm both qualitative and quantitative criteria and information should be incorporated into decision making. AHP, which has the capability of combining qualitative and quantitative criteria in obtaining a single score is used in this study. In the application of the AHP, decision making is distributed into a hierarchical structure. Criteria, subcriteria and measures are classified and placed in this hierarchy. The developed hierarchy can be used to obtain a single score for each applicant by the bank. An example is provided for illustrative purposes. In addition, for optimum credit allocation among applicants Linear Programming is used. Science Code :625. 02.07 Key Words :Credit evaluation, credibility, credit scoring, analitic hierarchy process, credit allocation, linear programming. Page Number : 117 Adviser : Associate Professor Mustafa YURDAKUL