Olumsallık tablolarında model seçimi
Graphical modelling in contingency table
  1. Tez No: 93583
  2. Yazar: MÜJGAN ZOBU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Grafiksel modeller, değişkenler arasındaki ilişkileri bir model halinde ortaya koyan istatistiksel bir tekniktir. Bu çalışmada, grafiksel modellerin temelini oluşturan koşullu bağımsızlık kavramı, grafiksel modcllcmcnin amacı, grafiksel modellerin temel teorisi ve kesikli veriler için grafiksel model oluşturma ve model seçim yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca grafiksel modellerle ilgili iki uygulama yapılmış ve bu uygulamalar MİM paket programında analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Koşullu Bağımsızlık, Grafiksel Model Teorisi, Koşullu Bağımsızlık Grafikleri, Logliner Modeller ve Model Seçimi.
Özet (Çeviri)
GRAPHICAL MODELLING IN CONTINGENCY TABLE (M. Sc. Thesis) Müjgan ZOBU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT Graphical modelling is a statistical method which explains the relations between variables. In this study, conditional independence, the purpose of the graphical modelling, forming a graphical modelling for discrete variables and model selection are explained to form the basis of the graphical modelling. Two applications arc also used and these applications arc analysied by MIM packet programming. Key words Conditional Independence, Graphical Modelling Theory, Conditional Independence Graphicals, Loglineer Modelling and Model Selection.