Tedarik zinciri yönetimi (SCM) SCM yazımları ve karşılaştırılmaları
Supply chain management (SCM), SCM softwares and coparations
  1. Tez No: 93587
  2. Yazar: NAİL CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ (SCM), SCM YAZILIMLARI VE KARŞILAŞTIRILMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Nail CANDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Günümüzde özellikle pazarda yaşanan yoğun rekabet, serbest piyasa ekonomisi, dışarı açılma düşüncesi, iç pazardaki hareketlilik nedeni ile yeni bir arayışa girmiştir. Yaşanan rekabet işletmelerin ellerindeki kaynaklan en yüksek verimlilikle, en yüksek kalitede ve en düşük maliyetle kullanmak zorunda bırakmıştır. Tedarik zinciri içinde ilk tedarikçilerinden son kullanıcılarına kadar işletmeler hammadde ve bitmiş ürünlerini bir üretim planlama sistemi ve bir dağıtım planlama sistemi ile kontrol altına almaya çalışmışlardır. Bazı işletmeler ise yönetim stratejileri gereği üretim ve dağıtım sistemlerini birlikte kullanmak zorunda kalmışlardır. Tedarik Zinciri Yönetim Sistemi ürünlerin üretimden son kullanıcının eline ulaşana kadar tedarik zinciri içinde üretim ve dağıtım aşamalarını kontrol altına almayı hedeflemektedir. Bu çalışmada üretim, dağıtım ve tedarik zinciri yönetim sistemleri incelenmiş ve SCM yazılımları incelenerek karşılaştırmaları yapılmıştır. 605.011.03 SCM, Tedarik Zinciri Yönetimi, Yazılım 92 Doç. Dr. Serpil EROL Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi WKBMAATASYOHr MFRKEZ?
Özet (Çeviri)
SUPPLY CHAIN MANAGEMENT, (SCM) SCM SOFTWARES AND COPARATIONS (MASTER THESIS) Nail CANDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Junuary 2000 ABSTRACT Today the competition that especially becomes in the market has to seek a diferent way insofar as the liberal economy, the thinking for foreign trade and the dynamisim in the internal market. The competition constrains the companies to use their resources mest efficiently to create mest qualified product with mest reduced cost. The companies from the first suplier to the end user in the supply chain control raw materials and products by using manufacturing planning systems and a distribution planning system. Many companies must be limited to combine the manufacturing and distribution system because of these companies management strategies. SCMS goals to control the manufacturing and distributing process from suppliers to end users in the supply chain. In this study, manufacturing, distributing, and SCM systems are determined and SCM softwares are determined to evaluate the comparations. Science Code Key Words Page Amount Thesis Director 605.011.03 Supply Chain Management, SCM, Software 92 Doç. Dr. Serpil EROL