Geleneksel Kayseri konutlarında ısıl korunumun sağlanması
Traditional Kayseri houses to be obtained energy conservation
  1. Tez No: 93588
  2. Yazar: SULTAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
GELENEKSEL KAYSERİ KONUTLARINDA ISIL KORUNUMUN SAĞLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Sultan ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Kayseri ilinin tarihsel gelişimi, iklimi, topografyası ve sosyal yaşantısının etkisi ile ortaya çıkan geleneksel Kayseri konutları, yöresel taş yapı malzemesinin, tasarıma kattığı özgünlük nedeniyle çalışmamıza örnek teşkil edilmiştir, örnek konutların yapı kabuklarının ısıl korunumunun değerlendirilmesi için, yapı bileşenlerinin Ek. 3 bölümünde analizleri yapılmış ve ısı geçirgenlik katsayıları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda tespit edilen ısı geçirgenlik katsayılarının birbirleriyle ve Nisan 1998 tarihli TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları yönetmeliğinde önerilen değerlerle karşılaştırılması yapılarak kabuk bileşenlerinin ısı korunumunun yeterli olmadığı görülmüştür. Konutların ortalama ısı geçirgenlik katsayılarının hesaplaması ve birbirleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Sonuç olarak, ısıl korunuma sahip olmayan kabuk bileşenlerinin ısıl direncinin artırılması için, yapı kabuğunda ısı yalıtımının uygulanması gerekliliği önerileriyle sunulmuştur. Bilim Kodu :60 1.02.07 Anahtar Kelimeler :Geleneksel Kayseri konutları, ısı geçirgenlik katsayısı, yapı kabuğu, ısıl korunum Sayfa Adedi :145 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gönül UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
TRADITIONAL KAYSERİ HOUSES TO BE OBTAINED ENERGY CONSERVATION (M.Sc.Thesis) Sultan ŞİMŞEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 2000 ABSTRACT Traditional Kayseri houses that had originated from the historic, climatic, topographic and social properties of the city, are selected as case studies of the thesis because of the vernacular characteristics of their regional specific stone work. In order to evealuate the envelopes of selected houses within the frame of heat transfer (therefore energy conservation ), the constructional composition of opague and transparent components of envelope are studied and their thermal conductance coefficients ( including heat transfer with conduction and convection )are calculated. The coefficients of the roofs, walls, and floors from the selected houses are compared with eachother, within the scope of TS 825 Building Heat Insulation Regulation. The overall heat transfer coefficients Uo are also calculated and compared with eachother in order to evaluate the rate of energy consevation of houses and preparation of proposals for reguired heat insulation. Science code :60 1.02.07 Keywords :Traditional Kayseri houses, thermal conductance coefficients, building shell, energy conservation Page number : 145 Adviser : Prof. Dr. Gönül UTKUTU? TEC. YÜKSEKÖ?RETİM KDBUIUII