Sayısal hücresel telefonun çokyollu yayılım kanalı simülasyonu
Multipath propagation channel simulation of global system for mobile communication
- Tez No: 93586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
SAYISAL HÜCRESEL TELEFONUN ÇOKYOLLU YAYILIM KANALI SİMÜLASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Gürsoy GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET İlk olarak sayısal hücresel telefon (SHT) sisteminin özellikleri ve ağ yapısı tanıtılmıştır. Daha sonraki bölümlerde mobil radyo sinyalinin istatiksel dağılımı ve çokyollu yayılım ilkeleri incelenmiştir. Yapılan simülasyon programında mobil bir haberleşmenin sonucu olarak doppler spektrum incelenmiş ve yaymım gecikmesine göre spektrumlan tayin edilmiştir. Maksimum yayılım gecikmesi, yayılım gecikmelerin kazançları ve çok yol sayısı bulunarak çokyollu yaymım ortamı simüle edilmiştir. Alman sinyal yayılım ortamına göre çeşitlilik göstereceğinden yayılım ortamı kırsal alan, dağlık alan, dağlık-şehirsel alan ve şehirsel alan olmak üzere 4 ana grupta incelenmiştir. Bilim Kodu : 609. 02.03 Anahtar Kelimeler : Sayısal hücresel telefon, çokyollu yayılım, simülasyon Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Cem NAKİBOĞLU le YÜKSEKÖĞRETİM KUMUM? ftOKÛMANIASYON LfflMSBflt
Özet (Çeviri)
MULTIPATH PROPAGATION CHANNEL SIMULATION OF GLOBAL SYSYEM FOR MOBILE COMMUNICATION (M.Sc. Thesis) Gürsoy GÜNGÖR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT First, general characteristics of global system for mobile communication (GSM) system are given. The network structure and the relations between the network components are discussed. In other chapters, statistical distribution of radio signal and multipath propagation is introduced. In simulation program, spectrums is assigned according to propagation delay. Maximum propagation delay, propagation delay of every path, gain of this propagation delay and tap number is calculated. Since received signal vary according to propagation environment. Propagation channel is divided to 4 parts as urban area, hilly-urban area, hilly area, rural area. Key words : Global system for mobile communication, multipath propagation, simulation Science code : 609. 02.03 Page number : 71 Adviser :Asst. Prof. Dr. Cem NAKİBO?LU