Progesteron yüklü bor bileşikleri içeren poliüretan, poliakrilonitril, kitosan esaslı nanokompozitlerin hazırlanması ve ın-vitro testleri
Preparation and in-vitro testing of progesterone-loaded nanocomposites based on polyurethane, polyacrylonitrile, and chitosan containing boron compounds
- Tez No: 935890
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez kapsamında; öncelikle veterinerlikte hayvanlarda östrus kontrolünde kullanılabilecek progesteron (Prg) yüklü ve yüksüz disodyum oktaborat (DOT) içeren poliüretanlar (DOTPU, Prg-DOTPU-1, Prg-DOTPU-2) elde edildi. Yapıları ile FT-IR, Termal Testleri DSC ve TGA, morfolojileri elektron tarama mikroskobu (SEM) ile belirlendi. Elde edilen poliüretanların % şişme oranları belirlendi. DOT içeren progesteron yüklü poliüretanların 25 oC ve 37oC tampon çözelti içerisinde (In-vitro) ilaç salım çalışmaları yapıldı. Salım değerleri UV de 248 nm dalga boyunda Ölçümler Progesteron yüklü ticari implantlarla Progesteron karşılaştırıldığında elde edilen progesteron yüklü poliüretan implantların ticari implantlardan daha uzun sürede salım yaptığı belirlendi. Sentezlenen poliüretanların % şişme deneyleri yapılmıştır. Diğer bir çalışma ise; Prg yüklü nanolifler (Prg-PAN10, Prg-PAN5, Prg-PAN/DOT, Prg-PAN/BN) elde edilerek yapıları FT-IR ile aydınlatıldı. Ayrıca; farklı oranlarda DOT içeren kompozitler (PE/DOT, PE/PAN/Chi/DOT, PE/DOT/PAN/Chi/BN, PP/DOT, PP/PAN/Chi/DOT, PP/DOT/PAN/Chi/BN) ve farklı oranlarda h-BN içeren kompozitleri (PE/BN, PE/PAN/Chi/BN, PE/DOT/PAN/Chi/BN, PP/PAN/Chi/BN, PP/DOT/PAN/Chi/BN) mikro ekstrüder de üretildi. Karşılaştırmak amacıyla h-BN/DOT bileşikleri içermeyen kompozitlerde (PE/Chi, PE/PAN/Chi, PP/Chi ve PP/PAN/Chi) sentezlendi. Yapıları FT-IR ile, termal bozunmaları ise TGA ile araştırıldı. Sonuç olarak ilk defa elde edilen prg yüklü polimerik materyaller elde edildi ve ilaç salımları değerlendirildi. Ayrıca progesteron bulunmayan bu yeni poliüretanlar ve kompozit malzemelerin mekaniksel testleri yapıldığında veterinerliğin dışında endüstride birçok farklı alanlarda da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis; firstly, progesterone (Prg) loaded and unloaded polyurethanes containing disodium octaborate (DOT) (DOTPU, Prg-DOTPU-1, Prg-DOTPU-2) were obtained that can be used in estrus control in animals in veterinary medicine. It was determined their structures with FT-IR, thermal tests with DSC and TGA, their morphology with scanning electron microscope (SEM). The percentage swelling ratios of the obtained polyurethanes were determined. Drug release studies of progesterone loaded polyurethanes containing DOT were performed in buffer solution at 25 oC and 37 oC (In-vitro). Progesterone release values were measured in UV at 248 nm wavelength. When compared with progesterone loaded commercial implants, it was determined that the obtained progesterone loaded polyurethane implants released for a longer time than the commercial implants Another study; Prg loaded nanofibers (Prg-PAN10, Prg-PAN5, Prg-PAN/DOT, Prg-PAN/BN) were obtained and their structures were illuminated with FT-IR. In addition other work; Composites containing different amounts of DOT (PE/DOT, PE/PAN/Chi/DOT, PE/DOT/PAN/Chi/BN, PP/DOT, PP/PAN/Chi/DOT, PP/DOT/PAN/Chi/BN) and composites containing different amounts of h-BN (PE/BN, PE/PAN/Chi/BN, PE/DOT/PAN/Chi/BN, PP/PAN/Chi/BN, PP/DOT/PAN/Chi/BN) were produced in micro-extruder. For comparison, composites without h-BN/DOT compounds (PE/Chi, PE/PAN/Chi, PP/Chi and PP/PAN/Chi) were also synthesized in micro-extruder. All the obtained composites were investigated structures with FT-IR and their thermal degradation with TGA. As a result, firstly new prg-loaded polymeric materials were obtained and their drug releases were evaluated. In addition, when the mechanical tests of these new polyurethanes and composite materials without progesterone are performed, they can be used for various industrial applications other than veterinary medicine.