Cerrahi hemşireler tarafından algılanan hekim hemşire iş birliğinin birey merkezli perioperatif hemşirelik bakımına etkisi
The effect of physician-nurse collaboration perceived by surgical nurses on individual-centered perioperative nursing care
- Tez No: 938308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, cerrahi hemşireler tarafından algılanan hekim-hemşire iş birliğinin birey merkezli perioperatif hemşirelik bakımına etkisini incelemektir. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olup, Ocak 2024-Mayıs 2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFSÜ-SUAM) ile Afyonkarahisar Devlet Hastanesi (ADH)'nin cerrahi klinik, cerrahi yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ve ameliyathane birimlerinde çalışan 424 hemşire ile yürütüldü. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtım Formu, Jefferson Hekim-Hemşire İş Birliğine Yönelik Tutum Ölçeği (JHHİBYTÖ) ve Birey Merkezli Perioperatif Hemşirelik Ölçeği (BMPHÖ) ile elde edildi. Verilerin analizi, SPSS versiyon 22.0 (Armonk, NY: IBMCorp) paket programı ile yapıldı. Hekim-hemşire iş birliğinin birey merkezli perioperatif hemşirelik bakımı üzerindeki etkisini incelemek için Pearson korelasyon analizi ve regresyon modeli uygulandı. Araştırmaya katılan 424 hemşirenin %69,3'ünün kadın olduğu, %41,7'sinin cerrahi kliniklerde, %32,8'inin cerrahi YBÜ'de, %25,5'inin ameliyathanede görevli oldukları belirlendi. Hemşirelerin JHHİBYTÖ'ye ilişkin toplam puan ortalamalarının 51,16±4,67 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of physician-nurse collaboration perceived by surgical nurses on person-centered perioperative nursing care. The research, designed as a descriptive and cross-sectional study, was conducted with 424 nurses working in the surgical clinic, surgical intensive care unit (ICU) and operating room units of Afyonkarahisar Health Sciences University Health Application and Research Center and Afyonkarahisar State Hospital. Data were collected using the Nurse Introduction Form, Jefferson Scale of Attitudes Toward Physician-Nurse Collaboration (JSAPNC) and Person-Centered Perioperative Nursing Scale (PCPON). Data analysis was performed using SPSS version 22.0 (Armonk, NY: IBM Corp). Pearson correlation analysis and regression modelling were applied to examine the effect of physician-nurse collaboration on person-centered perioperative nursing care. Among the 424 participating nurses, 69.3% were female, 41.7% worked in surgical clinics, 32.8% in surgical ICU, and 25.5% in operating rooms. The total mean score for the JSAPNC was 51.16±4.67.