Yapay zeka optimizasyon algoritmaları ile doğrusal olmayan regresyon modellerinde parametre tahmini
Parameter estimation of nonlinear regression models with artificial intelligence optimization algorithms
  1. Tez No: 935937
  2. Yazar: MURAT AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜRKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğrusal olmayan regresyon modelleri, gerçek dünya problemlerinin modellenmesi konusunda birçok bilimsel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu modellerde parametre tahmini, hata kareler toplamının minimizasyonuna dayalı bir optimizasyon probleminin çözümü olarak gerçekleştirilmektedir. Amaç fonksiyonunun türevlenebilir olmaması, yerel minimum tuzaklarına takılma, hesaplama süresinin uzaması gibi nedenlerden dolayı geleneksel yöntemlerle modelin optimizasyon süreci zorlaşmaktadır. Bu çalışmada, yapay zeka tabanlı optimizasyon algoritmaları ile doğrusal olmayan regresyon modellerinde parametre tahmini konusu ele alınmıştır. Çalışmada evrim tabanlı algoritmalar arasında Genetik Algoritma, Diferansiyel Evrim Algoritması ve Çiçek Tozlaşması Algoritması yer alırken, sürü tabanlı algoritmalar arasında Yapay Arı Koloni Algoritması, Karınca Koloni Optimizasyonu, Yarasa Algoritması, Guguk Kuşu Algoritması, Gri Kurt Optimizasyonu, Jaya Algoritması ve Parçacık Sürü Optimizasyonu bulunmaktadır. Ayrıca müzik esinli algoritmalardan Armoni Arama Algoritması, insan davranışından ilham alan Öğretme-Öğrenme Tabanlı Optimizasyonu olmak üzere on iki farklı yapay zeka optimizasyon algoritması kullanılarak literatürde tanımlı üç farklı doğrusal olmayan regresyon modeli üzerinde performans değerlendirmesi yapılmıştır. Algoritmaların performansları, hata metrikleri ve hesaplama süreleri gibi kriterlere dayalı olarak IDOCRIW yöntemiyle ağırlıklandırılarak, Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri olan COPRAS, EDAS ve MABAC ile sıralanmış ve sonuçlar Copeland yöntemi ile bütünleştirilerek bir sonuç kararı elde edilmiştir. Yapay zeka tabanlı optimizasyon algoritmalarının doğrusal olmayan regresyon modellerinde parametre tahmini sürecine yönelik uygulamalarda elde edilen bulgulara göre Diferansiyel Evrim Algoritması, Parçacık Sürü Optimizasyonu ile Çiçek Tozlaşması Algoritması yöntemleri üstün performans gösteren yapay zeka tabanlı optimizasyon algoritması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear regression models are widely used across various scientific fields for modeling real-world problems. In these models, parameter estimation is carried out as a solution to an optimization problem based on the minimization of the sum of squared errors. However, challenges such as the non-differentiability of the objective function, susceptibility to local minima, and increased computational time complicate the optimization process using traditional methods. This study addresses parameter estimation in nonlinear regression models using artificial intelligence-based optimization algorithms. Among the evolutionary algorithms, Genetic Algorithm, Differential Evolution Algorithm, and Flower Pollination Algorithm were employed, while the swarm intelligence-based algorithms included Artificial Bee Colony, Ant Colony Optimization, Bat Algorithm, Cuckoo Search Algorithm, Grey Wolf Optimization, Jaya Algorithm, and Particle Swarm Optimization. Additionally, Harmony Search from music-inspired algorithms and Teaching-Learning-Based Optimization from human behavior-inspired methods were utilized, making a total of twelve different artificial intelligence optimization algorithms evaluated on three well-known nonlinear regression models from the literature. The performance of the algorithms was assessed based on criteria such as error metrics and computational time, and these were weighted using the IDOCRIW method. The algorithms were then ranked using multi-criteria decision-making methods including COPRAS, EDAS, and MABAC, and the final decision was synthesized using the Copeland method. According to the findings from the applications of artificial intelligence-based optimization algorithms in parameter estimation for nonlinear regression models, Differential Evolution, Particle Swarm Optimization, and Flower Pollination Algorithm were identified as the top-performing methods.