Transformations of islamic political movements in the post Arab revolutions period: The case of Egypt
Arap devrı̇mlerı̇ sonrası dönemde ı̇slamı̇ sı̇yası̇ hareketlerı̇n dönüşümlerı̇: Mısır örneğı̇
  1. Tez No: 935938
  2. Yazar: BADRIYA RAWY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL NUMAN TELCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin ardından İslamcı hareketler kamu alanında etkili bir aktör haline gelmiştir. Ülke tarihinde ilk kez İslamcı bir temsilci cumhurbaşkanlığı makamına ulaşmıştır. Bu süreç, İslamcıların fikirlerinde ve siyasi pratiklerinde yaşanan değişimlerle şekillenmiştir. İlk eğilim, demokratik ve ulusal çerçevelere daha fazla katılım yönünde olmuştur. 2013 darbesinin ardından ise şiddete yönelim gözlemlenmiştir. Bu tez, 2011-2024 yılları arasında İslamcı hareketlerde gözlemlenen dönüşümlerin tezahürlerini ve sonuçlarını incelemektedir. Araştırmacı, bu değişimlerin derinliğini ve ciddiyetini ele almakta, bu dönüşümlerin dış baskılar ile İslamcı hareketlerin bazı liderlerinin kişisel kanaatlerinin birleşimiyle şekillendiğini varsaymaktadır. Ancak, bu kanaatin de söz konusu baskılar neticesinde şekillendiğini savunarak, bu dönüşümlerin köklü olmadığı sonucuna varmaktadır. Bu baskılar; yerel, uluslararası ve her iki düzeyin kesişim noktasındaki unsurlar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Yerel düzeyde, Mısır'daki otoriter yönetim ve devlet yapısının doğası belirleyici olmuştur. Uluslararası düzeyde ise terörle mücadele politikaları ve İslamofobi gündemi önemli bir baskı unsuru olarak ortaya çıkmıştır. Bunların yanında, yerel ve uluslararası faktörler arasındaki kesişim noktasında yer alan karşı-devrimci güçlerin çıkarları da bu süreci etkilemiştir. Araştırmacı, İslamcıların bu dönüşümleri gerçekleştirmesine yol açan faktörleri anlamak için birden fazla bakış açısının birleştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bunlardan ilki, dini yaklaşımdır ve İslamcıların şeriat tarafından meşrulaştırılan hedeflerini tanımaya dayanmaktadır. İkinci olarak, rasyonel seçim teorisi kapsamında maslahat (çıkar) anlayışıyla hareket etme eğilimi ele alınmaktadır. Üçüncü olarak ise çatışma perspektifi çerçevesinde, bu hareketlerin yerel ve uluslararası düzeyde maruz kaldığı baskı ve dışlanmanın sonuçları analiz edilmektedir. Bu tez, devrim ve İslamcı hareketler literatürüne katkı sağlamakta ve Arap dünyasında zulme karşı mücadele eden geniş bir kesime hitap etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the 25 January revolution in Egypt, Islamist movements have been heavily involved in public affairs. For the first time in Egypt's history, a representative reached the presidency. This interaction was marked by shifts in Islamists' ideas and political practices. The first trend was towards greater engagement in democratic and national frameworks. After the 2013 coup, there was a new shift towards violence. The thesis explores the manifestations and consequences of these shifts during the period 2011-2024. The researcher examines the depth and seriousness of these shifts. The thesis assumes that the determinants that created these shifts are a combination of external pressures and some of the leaders of Islamic movements own conviction, while claiming that this conviction was also generated by the same pressures, and that these shifts are not fundamental. These pressures are: Domestically, authoritarianism and the nature of the state in Egypt. Internationally, the contexts related to the war on terror and the Islamophobia agenda. Between the local and the international are the interests of the counter-revolutionary forces. The researcher argues that it is best to combine several perspectives to understand the determinants that led Islamists to undertake these transformations. One is the religious approach, i.e. by recognizing their sharia-justified goals. And secondly: The theory of rational choice, represented by the jurisprudence of interest, and the perspective of the conflict lens to understand the repercussions of repression and exclusion that these movements face locally or internationally. The thesis constitutes an addition to the literature on revolution and Islamic movements, and serves a large segment of the oppressed in the Arab world who fight against tyranny and Western hegemony.