Uzun süreli tütün kullanımının emosyonel durum ve el fonksiyonelliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Karşılaştırmalı çalışma
Investigation of the effects of long-term tobacco use on emotional state and hand functionality: A comparative study
  1. Tez No: 935939
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzun süreli tütün kullanımının bireylerin emosyonel durumu ve el fonksiyonelliği üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, tütün kullanan 61 kişi (27,08±4,67 yıl) ve tütün kullanmayan 61 kişi (26,00±4,14 yıl) olmak üzere toplam 122 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların emosyonel durumlarını değerlendirmek için Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. El fonksiyonları ise 2 Nokta Ayrımı Testi (2NKT), Monofilament Testi (MFT), Purdue Pegboard Testi (PPT) ve Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTHFT) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of long-term tobacco use on individuals' emotional state and hand functionality. A total of 122 participants, including 61 tobacco users (27.08±4.67 years) and 61 non-users (26.00±4.14 years), were included in the study. The Beck Depression Inventory (BDI) and Styles of Coping with Stress Inventory (SCSI) were used to assess the emotional state of the participants.