Yönetim anlayışında meydana gelen değişiklikler çerçevesinde esneklik
Flexibility within the framework of changas in the manegement concept
  1. Tez No: 93598
  2. Yazar: İSMAİL FARUK AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İşletme, Accidents, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÖNETİM ANLAYIŞINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER ÇERÇEVESİNDE ESNEKLİK (Yüksek Lisans Tezi) İsmail Faruk AKSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2000 ÖZET Esneklik, işletmelerde kârlılık ve verimlilik artışının sağlanması arayışı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. İşletmeleri olduğu kadar çalışanların sosyal yaşantılarını da olumlu bir şekilde etkileyeceği, işçiye boş zaman sağlayacağı düşünülmektedir. Endüstrileşmenin geliştiği, rekabetin uluslararası düzeyde hüküm sürdüğü küreselleşme diye adlandırılan bugünkü ortamda, üretimde, pazarlamada, organizasyonda, çalışma şekil ve sürelerinde ücrette ve işçi işveren ilişkilerinin bir çok alanında tek tiplilikten söz edilemez. Talep değişMiMerinin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilecek organizmalara sahip yapıların hayata geçirilmesi kaçınılmazdır. Ekonomik, sosyal, siyasi bir çok alanda hayat bulabilecek bir felsefe olarak ifade edebileceğimiz esneklik özel sektör ve kamusal alanlarda da kendini göstermektedir. Esnek uygulamalar beraberinde ekonomik, sosyal veya hukuki problemleri de getirmiştir. Özellikle sosyal güvenlik hukuku ve kıdem tazminatı açısından, işçilerin çalışma süresi ile paralellik kurulması görüşü ile birlikte, sürekli çalışanlarla aynı hakların tam gün ve sürekli çalışmayan personele de sağlanması görüşü bu alandaki temel farklılığı ortaya koymaktadır. Esnekliğin çalışma mevzuatındaki düzenlemelerle desteklenmesi ayrıca toplu sözleşmelerin, kalkınma planlan ve programların, teşkilat yapılarının bu anlayışa cevap verebilecek tarzda kullanılması gerekmektedir.11 Ekonomik, sosyal teknik ve hukuki boyutları olan esnekleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri de, esnekleşmeyi destekleyenler ve desteklemeyenler de bulunmaktadır. Karşı çıkışın altında yatan temel öge, sendikasızlaştırmayı artırıcı, dolayısıyla sendikaların güç kaybetmesine yol açabilecek etkisinin olabileceğidir. Sosyal kesimlerce esnekleşmeye, taraf olmak ya da olmamak şeklinde yaklaşılması yerine verimliliği artırmak, çalışanların çalışma şartlarım iyileştirmek, işçilere serbest zaman kazandırmak ve sosyal barışa katkı sağlayacak anlayış bütünlüğü içinde olayı değerlendirmek gerekmektedir. Nihai olarak esnekleşmenin iş mevzuatının katı normlarının ihtiyaçlara daha kolay cevap verebilmek amacıyla yumuşatılması şeklindeki ifadesinden, kesinlikle kuralsızlaştırmanın anlaşılmaması ve bu tür uygulamaların disiplini içinde, bilimsel veri ve yöntemlere göre ele alınıp uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 214.04.01 132 Prof. Dr. Nizamettin AKTAY
Özet (Çeviri)
Ill FLEXIBILITY WITHIN THE FRAMEWORK OF CHANGES IN THE MANEGEMENT CONCEPT (M.Sc. Thesis) Ismail Faruk AKSU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY APRIL 2000 ABSTRACT Flexibility came into being out of efforts to provide improvements in profiability and productivity in enterprises. It will affect employees' social life in good manner as well as companies and will provide free (leisure) time for employees. Monotony can't be mentioned in production, marketing, organization, working shapes and hours, wages and employee-employers relations in today's globalized world which has advanced industry and international competition. It is inevitable to perform the structures which can response to the needs resulting from changes in demands. Flexibility which can be described as a philosophy in many fields like economy, social and political life, also exists in public and private sectors. Flexible applications bring with them economic, social or legal problems. Especially in the respect of law of social security and seniority compensation, the idea of providing same rights to temporary working personnel as permanent personnel, creates basic difference. There is a necessity to support flexibility with arrangements in the working laws as well as using collective agreements, development plans and organization structures to meet this concept.IV There are some advantages and disadvantages of flexibilitiy and also while some support it, some opposes flexibility which has social, technical and legal implications. The basic factor behind opposing flexibility is the anxiety of labour unions about loosing their authority by the effecta of mstead of this conflict, flexibility must be viewed as a means to increase productivity, improve the working conditions of employees and provide contrubition to social peace. Consequently, the definition of flexibility as“relaxation of strict norms of the work code so as to meet the needs in a more efficient way”should hot be misunderstood as deregulation and thus related implementations must be carried out in a disciplined way, according to scientific data and methods. Science Code : 214.04.01 Key Words : Page Number : 132 Advisrr : Porf. Dr. Nizamettin AKTAY