Self-awareness and awakening of women in Sarah Daniels 'Plays Ripen Our Darkness and The Devil's Gateway
Sarah Danıels'ın Rıpen Our Darkness ve The Devıl's Gateway oyunlarında kadınların öz-farkındalığı ve uyanışı
  1. Tez No: 935987
  2. Yazar: NABADH AHMED MERZAH MERZAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZYÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Sarah Daniels'ın feminist oyunları Ripen Our Darkness ve The Devil's Gateway'de sunulan öz farkındalık ve kadınların uyanışı konularını derinlemesine incelemektedir. Feminist teoriye dayanan bu çalışma, baskı, özgürleşme ve kimlik meselelerini baskıcı toplumsal normlar bağlamında eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Daniels'in kadın karakterleri, baskı altındaki durumlardan uyanışa ve nihayetinde bir tür özgürlüğe doğru olan yolculuklarını vurgulamaktadır. Tez, özel mücadelelerin, toplumsal cinsiyet güç dengesizlikleri ve direniş eylemleri gibi daha geniş toplumsal meselelerle nasıl iç içe geçtiğini ve bu durumların toplumdaki yansımalarını araştırmaktadır. Daniels'ın eserleri, kadınların geleneksel rollerini sorgulayan ve özgürleşme ve güçlenme temalarını ele alan feminist söyleme katkıda bulunan geniş bir feminist tiyatro sahnesi içinde konumlandırılmıştır. Analiz, karakterlerin öz farkındalığına odaklanarak, ilişkilerinin, etkileşimlerinin ve ortamlarının feminist teori ile nasıl ilişkilendiğini incelemektedir. Bu tartışma, sadece feminist edebiyat ve tiyatro üzerine akademik söylem bağlamında değil, aynı zamanda sanat ve toplumsal hareketler arasındaki ilişki ve bireysel dönüşüm süreçlerinin toplumsal düzeyde nasıl yankılandığı konusundaki genel tartışma çerçevesinde de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an in-depth analysis of self-awareness and the awakening of women as depicted in Sarah Daniels' feminist plays Ripen Our Darkness and The Devil's Gateway. Grounded in feminist theory, this study critically examines issues of oppression, liberation, and identity within the context of oppressive social norms. Daniels' portrayal of female characters highlights their journey from states of subjugation to awakening and, ultimately, to some form of freedom. The thesis explores how private struggles are intertwined with public concerns, reflecting broader societal issues such as gender power imbalances and acts of resistance. Daniels' work is situated within a broad feminist theatrical landscape, contributing to feminist discourse by challenging traditional roles of women and addressing themes of liberation and empowerment. The analysis focuses on the characters' self-awareness, examining how their relationships, interactions, and settings engage with feminist theory. This discussion is framed not only within the context of academic discourse on feminist literature and theatre but also within the larger debate on the relationship between art and social movements, and how individual transformation can resonate at a societal level.