Yeni medya tasarımlarında yapay zekâ araçlarının rolü
The roles of artificial intellegence tools on new media designs
  1. Tez No: 935992
  2. Yazar: SONIA LOTFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, yapay zekâ araçlarının yeni medya tasarımları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda yeni medya alanında yapay zekânın tasarıma, grafik tasarımına ve tasarımcıların rolüne etkisi incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul İl sınırları içinde yapay zekâ araçlarıyla tasarım veya sanat eseri üreten kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, toplamda 19 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler deşifre edilerek MAXQDA analiz programı kullanılarak sınıflandırılmış, tablolaştırılmış ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından hareketle; yapay zekâ araçlarının tasarım sürecinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Olumlu etkiler arasında, yapay zekânın tasarım sürecinde yardımcı bir asistan olarak yaratıcılığı geliştirmesi ve süreçte görev alarak zamandan tasarruf sağlamasına katkı sağlandığı; yapay zekânın sorunları farklı açılardan ele alarak tespit etme ve bu sorunlara çözüm önerileri sunma açısından etken olduğu; olumsuz etkiler arasında ise, yapay zekâ araçlarının psikolojik açıdan olumsuz etkiler bıraktığı ve etik sorunların ortaya çıkmasına yol açtığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapay zekânın taklit edebilme özelliği ve yalnızca insan komutları doğrultusunda çalışması nedeniyle, insan zekâsı olmadan tek başına çalışamayacağı veya sıfırdan bir tasarım üretemeyeceği sonucuna da ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yeni medya alanlarında tasarım yaparken, yalnızca yapay zekâ araçlarına bağlı kalınmaması, yaratıcılığın geliştirilmesi önerilmektedir. Diğer yandan, yakın gelecekte yapay zekâ araçlarının her alanda kullanılmasının daha fazla enerji tüketimine yol açacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik açısından alınması gereken önlemler üzerine araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the impact of artificial intelligence tools on new media designs. In this context, the impact of artificial intelligence on design, graphic design, and the role of designers in the field of new media was examined. The research employed the face-to-face interview technique, a qualitative research method. The universe of the research consists of people who produce designs or works of art using artificial intelligence tools within the borders of Istanbul. The data of the research was collected through face-to-face interviews with a total of 19 people. The obtained data were deciphered and classified using the MAXQDA analysis program, tabulated, and analyzed descriptively. The research findings concluded that artificial intelligence tools impact the design process in both positive and negative ways. Among the positive effects, artificial intelligence aids in the development of creativity by assisting in the design process and saving time; it effectively identifies problems from various angles and proposes solutions. However, the negative effects of artificial intelligence tools result in negative psychological impacts and ethical dilemmas. In addition, it was concluded that artificial intelligence cannot work alone or produce a design from scratch without human intelligence due to its ability to imitate and only work in line with human commands. In line with the results obtained, it is recommended not to rely solely on artificial intelligence tools when designing in new media areas but to develop creativity. On the other hand, experts believe that the widespread use of artificial intelligence tools in various fields in the near future will result in increased energy consumption. For this reason, it is recommended that research be conducted on the measures to be taken in terms of energy saving and sustainability.