Hemşirelerin menstrual sikluslarinin iş doyumu ve yaşam kalitelerine etkisi
The effect of nurses' menstrual cycles on their job satisfaction and quality of life
- Tez No: 935993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık çalışanlarının menstrüel döngülerinin iş doyumu ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ilişki türde bir araştırma olarak yürütülmüştür. Gereç-Yöntem: Araştırma, İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşireler üzerinde Ekim 2023 ile Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplamda 357 hemşire katılmıştır. Veriler,“Menstrüel Siklus Dönem Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşire İş-Doyum Ölçeği”ve“HQOL Yaşam Kalitesi Ölçeği”doldurularak toplanmıştır. Analizler SPSS 25.0 yazılımı ile yapılmıştır. Bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi, Welch testi, korelasyon analizi, ikili lojistik regresyon ve Cronbach's α analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin iş doyum düzeylerinin ortalama düzeyde (79,44±21,17) olduğu belirlenmiştir. Yaşam kalitesi açısından değerlendirildiğinde, hemşirelerin %60,2'si (n=216) sağlığını“iyi”olarak, %39,8'i (n=143) ise“iyi değil”olarak nitelendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of menstrual cycles on job satisfaction and quality of life of healthcare professionals. Materials-Methods: The study was conducted between October 2023 and February 2024 on nurses working at Istanbul Marmara University Pendik Training and Research Hospital. A total of 357 nurses participated in the study. Data were collected by filling out the“Menstrual Cycle Period Introductory Information Form”,“Nurse Job-Satisfaction Scale”and“HQOL Quality of Life Scale”. Analyses were performed with SPSS 25.0 software. Independent samples were evaluated with t-test, one-way analysis of variance, Welch test, correlation analysis, binary logistic regression and Cronbach's α analysis. In order to determine the sources of the difference between the groups, Bonferroni and Tamhane's T2 methods from post hoc multiple comparison tests were used. Findings: It was determined that the job satisfaction levels of the nurses were at an average level (79.44±21.17). When evaluated in terms of quality of life, 60.2% (n=216) of the nurses described their health as“good”and 39.8% (n=143) described their health as“not good”.