Yüksek yağlı diyetle indüklenmiş obez sıçanlarda aposininin böbrek ve mesane üzerine etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Histological and biochemical investigation of the effects of apocynin on kidney and bladder in high fat diet induced obese rats
- Tez No: 935994
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yüksek yağlı diyete (YYD) bağlı obezitede, NADPH Oksidaz (NOX) inhibitörü olan aposininin (APS) böbrek ve mesane hasarı üzerindeki olası koruyucu etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Wistar albino erkek sıçanlar dört eşit (n=8) gruba ayrıldı: Kontrol, YYD, YYD+dimetilsülfoksit (DMSO) ve YYD+APS. Deney grupları 16 hafta boyunca standart (kontrol grubu; %6 yağ) veya YYD (YYD, YYD+DMSO, YYD+APS grupları; %45 yağ) ile beslendi. Deneyin son 4 haftasında, YYD+DMSO grubuna DMSO (%15) ve YYD+APS grubuna APS (25 mg/kg, %15 DMSO içinde çözülmüş) orogastrik uygulandı. Deney süresince her hafta ağırlıkları ölçülen sıçanlar deney sonunda hafif eter anestezisi altında dekapite edildi. Kan serumunda yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserit, kolesterol ve leptin değerleri ölçüldü. Böbrek ve mesane örneklerinde malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) ve miyeloperoksidaz (MPO) seviyeleri biyokimyasal olarak değerlendirildi. Işık mikroskobik incelemeler için böbrek ve mesane dokuları hazırlandı. NADPH Oksidaz (NOX)-2, Nükleer Faktör-kappa B (NFĸ-B), Transforming Growth Faktör (TGF)-β1 ve Proliferating Cell Nüklear Antigen (PCNA) pozitif hücreler immünohistokimya ve TUNEL yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Tüm parametreler istatistiksel olarak değerlendirildi. P < 0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: YYD ve YYD+DMSO gruplarında vücut ağırlığı arttı. Serum leptin, kolesterol ve trigliserit seviyeleri yükseldi. Böbrek ve mesanede MDA, 8-OHdG ve MPO seviyeleri artarken, GSH seviyeleri azaldı. Renal cisimciklerde ve dejenere tübüllerde hasar, interstisyel bağ dokuda kolajen artışı, mesanede ise ürotelyumda yer yer dökülme, vasküler konjesyon, kas tabakasında kolajen artışı, mukoza ve kas tabakasında degranüle olmuş mast hücrelerinin artışı görüldü. Hem böbrek hem mesanede NOX-2, NFĸ-B immünpozitif veTUNEL pozitif hücrelerde artış; böbrekte ix TGF-β1 immünpozitif hücrelerde artış gözlenirken, PCNA immünpozitif hücrelerde gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Tüm bu histolojik ve biyokimyasal hasar bulgularının APS uygulanmış YYD+APS grubunda azaldığı gözlendi. Sonuçlar: Yüksek yağlı diyet, oksidatif stres yoluyla NOX-2 aktivitesini ve inflamasyonu artırarak böbrek ve mesane hasarına neden olur. Aposinin, oksidatif stresi inhibe ederek böbrek ve mesane hasarını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the possible protective effects of apocynin (APC) on kidney and bladder damage in high-fat-diet (HFD) induced obesity. Materials and Methods: Wistar albino male rats were divided into four equal (n=8) groups: Control, HFD, HFD+dimethylsulfoxide (DMSO) and HFD+APC. Experimental groups were fed with standard (control group; 6% fat) or HFD (HFD, HFD+DMSO, HFD+APC groups; 45% fat) for 16 weeks. In the last 4 weeks of the experiment, DMSO (15%) to the HFD+DMSO group and APC (25 mg/kg, dissolved in DMSO) to the HFD+APC group were administered via orogastric gavage. Rat weights were measured every week during the experimental period. At the end of the experiment, rats were decapitated under light ether anesthesia. High-densitylipoprotein (HDL), triglyceride, cholesterol and leptin values were measured in blood serum. Kidney and bladder tissues were prepared for light microscopic examinations. NOX-2, NFĸ-B, TGF-β1 and PCNA positive cells and TUNEL positive cells were evaluated immunhistochemistry or cytochemistry method. Malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) and myeloperoxidase (MPO) levels were evaluated biochemically. All of the parameters were evaluated statistically. P < 0.05 was considered significant. Results: The body weight was increased in the HFD and HFD+DMSO groups. Leptin, cholesterol and triglyceride levels increased in these groups. Damage in the renal corpuscules and degenerated tubules, increased collagen in the interstitisyel connective tissue, localized shedding in the urothelium in the bladder, vascular congestion, increased collagen in the muscle layer, increase in degranulated mast cells in the mucosa and muscle layer were observed. Increase in NOX-2, NFĸ-B immunopositive and TUNEL positive cells in both kidney and bladder; while an increase was observed in TGF-β1 immunopositive cells in the kidney. No significant difference was observed between the groups in PCNA immunopositive cells. It was xi observed that all these histological and biochemical damage findings decreased in the HFD+APC group who had APC. Conclusion: High-fat diet causes kidney and bladder damage by increasing NOX-2 activity and inflammation through oxidative stress. Apocynin may ameliorate kidney and bladder damage by inhibiting oxidative stress.