Muhasebe standart setleri ve muhasebe sistemi uygulama genel tebliğlerinde maddi duran varlıklar: Muhasebeleştirme ve sunum
Tangible assets in accounting standard sets and accounting system application general communiques: Accounting and presentation
  1. Tez No: 936040
  2. Yazar: ÖZGE HANİFE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Globalleşme ile beraber şirketlerin faaliyetlerini icra ettiği piyasalar genişlemiş, uluslararası yatırımlar artmış ve sınır ötesi ticaretin yoğunlaşmasıyla finansal raporlamaya ilişkin standartlar önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, Uluslararası Muhasebe Standartları/Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UMS/UFRS) sunulmuş ve tüm paydaşlar arasında anlaşılabilir bir ortak dil oluşturulmuştur. Bu standartlar, Türkiye'deki işletmelerin uluslararası standartlara uyumlu finansal bilgi sunmasını ve uluslararası yatırımcıların ve paydaşların Türk şirketlerinin mali durumunu daha iyi anlamasını sağlamak maksadıyla Türkçeye çevrilerek Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) olarak yürürlüğe konulmuştur. Muhasebe Standart Setleri ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği hükümlerinin beraber uygulanması, işletmeler için önem arz eden bir konudur. Maddi duran varlıklar, işletmelerin finansal tablolarında önemli bir etkiye sahiptir ve değerlemesi, raporlanması ve vergilendirilmesi açısından dikkate alınması gereken hususları içerir. Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği kapsamındaki değerleme yaklaşımlarının vergi yasalarına göre şekillenmesine karşın, muhasebe standart setleri değerleme ve raporlama süreçlerinde gerçeğe uygunluk, ihtiyaca uygunluk, tutarlılık ve şeffaflık değerlerine bağlı kalmaktadır. Bu çalışma maddi duran varlıkların Muhasebe Standart Setleri ve MSUGT düzenlemeleri doğrultusunda aktife alınması, dönem sonu değerlemesi ve raporlanması konularını ele almakta ve farkları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the markets in which companies operate have expanded, international investments have increased, and with the intensification of cross-border trade, standards regarding financial reporting have become important. In this context, International Accounting Standards/International Financial Reporting Standards (UMS/IFRS) were presented and an understandable common language was created among all stakeholders. These standards were translated into Turkish and put into effect as Turkish Accounting Standards/Turkish Financial Reporting Standards (TMS/TFRS) in order to ensure that businesses in Turkey provide financial information in compliance with international standards and to ensure that international investors and stakeholders better understand the financial situation of Turkish companies. The implementation of the provisions of Accounting Standard Sets and Accounting System Application General Communique together is an important issue for businesses. Tangible assets have a significant impact on the financial statements of businesses and include issues that need to be taken into account in terms of valuation, reporting and taxation. Although the valuation approaches within the scope of the General Communique on Accounting System Application are shaped according to tax laws, accounting standard sets adhere to the values of fidelity, suitability, consistency and transparency in valuation and reporting processes. This study addresses the issues of capitalization, end-of-period valuation and reporting of tangible fixed assets in line with Accounting Standard Sets and MSUGT regulations and aims to reveal the differences.