Peroperatif yoğun bakım ünitesinde takip edilen 85 yaş ve üzeri hastalarda mortalite üzerine etkili biyobelirteçler
Biomarkers effective on mortality in patients aged 85 years and older followed up in the peroperative intensive care unit
- Tez No: 936066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde takibi yapılan ileri yaşlı cerrahi hasta grubunda mortaliteyle ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında 1., 2. Basamak Genel Yoğun Bakım Üniteleri (YBÜ) ve 3.Basamak Cerrahi YBÜ'lerde peroperatif yatışı yapılan 85 yaş ve üzeri hastalar değerlendirildi. COVID-19 tanılı, 85 yaş altı cerrahi prosedür uygulanan, cerrahi prosedür dışında yoğun bakım ihtiyacı olan ve yetersiz dosya bilgileri olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Veriler hastaların hastane dijital veri tabanı kayıtlarından retrospektif elde edildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, preoperatif anestezi değerlendirmesi, laboratuvar değerleri, cerrahi prosedür bilgileri, YBÜ ortalama kalış süresi, ek tedavi gereksinimleri, taburculuk durumu ve son laboratuvar değerleri kaydedildi. Çalışmamızda ölen hastalar ile yaşayan hastalar karşılaştırıldı. 30 günlük mortalite oranı ve ilişkili faktörler değerlendirildi. Analizlerde SPSS 22V programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 264 hasta dahil edildi. Mortalite oranı %14,01 saptandı (n:37). Ölen ve yaşayan hastalar karşılaştırıldığında glukoz, sodyum, potasyum, albümin, protein, WBC, CRP, CAR, PLR, SOFA, APACHE II VE GKS istatistiksel olarak anlamlı bulundu. YBÜ takiplerinde ek tedavilerden mekanik ventilasyon (MV) ve inotrop destek ihtiyacı iki grup arasında anlamlı saptandı. Bu sonuçlar lojistik regresyon analizi kullanılarak mortalite ile ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the factors associated with mortality in elderly surgical patients followed in intensive care units (ICUs). Materials and Methods: This study included patients aged 85 years and older who were hospitalized peroperatively 1. and 2. level General ICUs and 3. level Surgical ICUs between January 2022 and January 2024. Patients hospitalized with COVID-19 diagnosis, who were younger than 85 years that underwent surgical procedures, who required ICU admission for non-surgical reasons, and patients with incomplete medical records were excluded. Data were obtained by retrospectively from the hospital's digital database. Demographic characteristics, comorbidities, preoperative anesthesia evaluations, surgical procedure details, ICU length of stay, additional treatment requirements, discharge outcomes and final laboratory values were recorded. In our study, non-survivor patients were compared with survivor patients. 30-day mortality rate and associated factors were evaluated. SPSS 22V program was used in analysis. Results: A total of 264 patients were included in the study. The mortality rate was determined 14.01% (n=37). When the survivors and non-survivors patients were compared, glucose, sodium, potassium, albumin, protein, WBC, CRP, CAR, PLR, SOFA, APACHE II AND GKS were found to be statistically significant. Among additional treatments applied during ICU, the mechanical ventilation and inotropic support were found to be significant between the two groups. The relationship between these results and mortality was evaluated by logistic regression analysis.