Ayaş Beli (Ankara) ve civarındaki heteroptera türlerinin faunistik yönden araştırılması
Studies on the heteroptera fauna of Ayaş Beli and its vicinity
- Tez No: 93614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
AYAŞ BELİ (ANKARA) ve CİVARINDAKİ HETEROPTERA TÜRLERİNİN FAUNİSTİK YÖNDEN ARAŞTHULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Zehra ÇETE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET 1998 yılının Nisan-Eylül aylan arasında yapılan arazi çalışmaları ile Ayaş Beli ve civarından 535 Heteroptera örneği toplanarak teşhis edilmiş, teşhis işlemleri sonucunda bu örneklerin 18 familyaya ait 76 cins ve 114 tür oldukları tespit edilmiştir. Çalışma içerisinde araştırılan alanın konumu ve Heteroptera faunası ile ilgili bilgiler belirtilmiş, ayrıca her tür için Türkiye ve dünya yayılışı verilmiştir. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda bu çalışma ile verilen 114 türün 111 'i Ayaş Beli ve civan Heteroptera faunası için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Ayaş Beli (Ankara), fauna, Heteroptera Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Suat Kıyak
Özet (Çeviri)
11 STUDIES ON THE HETEROPTERA FAUNA OF AYAŞ BELİ and ITS VICINITY (Prov. ANKARA) (M. Sc. Thesis) Zehra ÇETE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT 535 Heteroptera specimens were collected and identificated during expedition which was made between April-September 1998 in Ayaş Beli and its vicinity in the result of identification operations 76 genera and 114 species were seen belonging to 18 families. Information about the location of studied area and Heteroptera fauna were reported in the search. Examined materials were arranged for each species with the necessary collecting data. The distribution of species were also considered in two categories both in Turkey and in the world. In the results of the searchs references 111 of 1 14 species are new record for Heteroptera fauna of Ayaş Beli and its vicinity. Science code : 401.04.04 Key words : Ayaş Beli, fauna, Heteroptera Page number : 144 Adviser : Doç. Dr. Suat Kıyak