Bazı maya kültürlerinin poli-B-hidrosibütirat (PHB) üretimi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Studies of production of poly-B-hydroxybutyrate (PHB) and antimicrobial activities by some yeasts
  1. Tez No: 93613
  2. Yazar: SİBEL ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BAZI MAYA KÜLTÜRLERİNİN POLİ - p - HİDROKSİBÜTİRAT ÜRETİMİ VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİNİN İNCELENMESİ \ (Yüksek Lisans Tezi) Sibel ŞAFAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışmada, Kambucha çayından 15. adet maya izole edilmiş ve bu suşların identifıkasyonu yapılarak 8 adedinin Saccharomyces cerevisiae, 4 adedinin Candida krusei, 2 adedinin Kloeckera apiculata ve 1 adedinin de Kluyveromyces africanus olduğu belirlenmiştir. Ayrıca A.Ü.Z.F.'den 22 adet maya alınmıştır. Toplam 37 adet mayanın pH değerleri; Kambucha çayından izole mayalarda 5,81-4,00 değerleri arasında A.Ü.Z.F'den temin edilen mayalarda 5,73-4,92 değerleri arasında bulunmuştur. %Asit üretim miktarları ise; Kambucha çayından izole mayalarda %0,35-0,59 değerleri arasında, A.Ü.Z.F'den temin edilen mayalarda %0, 22-0, 80 değerleri arasında tespit edilmiştir. Mayaların Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Yersinia enterocolitica üzerindeki inhibisyon etkileri agar diffüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. Test bakterilerinden S. aureus üzerinde(Kambucha çayından izole edilen mayalardan 11,0-3,2 mm zon çapında, A.Ü.Z.F'den temin edilen mayalardan ise 7,9-2,1 mm zon çapında) antimikrobiyal etki göstermişlerdir. Kullanılan mayaların diğer test bakterileri üzerinde antimikrobiyal etki göstermedikleri tespit edilmiştir.Ayrıca, bu mayaların PHB üretimleri tespit edilmiştir. Mayalar sıvı besi ortamında uygun sıcaklıklarda üretilmiştir. Santrifüjle elde edilen biomaslar kurutulmuştur. Ultrasonikasyon işlemi ile PHB elde edilmiştir. Elde edilen PHB sülfürik asit ile krotonik asitde dönüştürülmüş ve son maddenin miktarı 235 nm UV spektrofotometre'de ölçülmüştür. i Araştırmada kullanılan mayaların kuru hücre ağırlığına göre PHB üretim miktarı Kambucha çayından izole edilen maya suşlarında % 0.48-18.16 değerleri arasında, A.Ü.Z.F.'den temin edilen maya suşlarında %0. 12-22.65 değerleri arasında saptanmıştır. Bu çalışmada PHB üretimi yüksek olan Rhodotorula glutinis var glutinis 60 ve Saccharomyces diastaticus 27 suşlarının farklı karbon(%2 Mannitol, %2 Sakkaroz, %2 Arabinoz) ve azot (L.Cystein, (NH^SO^ Glisin, Protease peptone, DL- Tryptofan) kaynaklarındaki PHB üretimleri de tespit edilmiştir. Rhodotorula glutinis var glutinis 60 susunda farklı karbon kaynaklarına göre en yüksek PHB üretimi %2 Mannitol içeren besi ortamında (%21,95) tespit edilirken, farklı azot kaynaklarına göre en yüksek PHB üretimi ise (NH^SC^ içeren besi ortamında (%20,28) tespit edilmiştir. Saccharomyces diastaticus 27suşunda farklı karbon kaynaklarına göre en yüksek PHB üretimi %2 Arabinoz içeren besi ortamında (%19,05) tespit edilirken, farklı azot kaynaklarına göre en yüksek PHB üretimi ise DL-Tryptofan içeren besi ortamında (%25,00) tespit edilmiştir.Farklı karbon ve azot kaynaklarındaki PHB verimlerinin kontrol grubundaki PHB verimine göre düşük olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 401.02.00 Anahtar kelimeler : Maya, PHB (Poly-p-hydroxybutyrate), Antimikrobiyal aktivite Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
STUDIES OF PRODUCTION OF POLY - p - HYDROXYBUTYRATE (PHB) AND ANTIMICROBIAL ACTIVITIES BY SOME YEASTS (M.Sc. Thesis) Sibel ŞAFAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT In this research, a total of 15 yeasts were isolated from Kambucha tea and these strains were identificated. Identification results of the yeasts were; 8 species of Saccharomyces cerevisiae, 4 species of Candida krusei, 2 species of Kloeckera apiculata and 1 species of Kluyveromyces africanus. Also, 22 number of yeasts were taken at A.Ü.Z.F. In a total of 37 yeast pH values; 5.81-4,00 in isolated from Kambucha tea and 5,73-4,92 in taken at A.Ü.Z.F. Amount of acid praduction a were ranged, between 0,35-0,59 % in isolated from Kambucha tea and 0,22-0,80 % in taken at A.Ü. Z.F. Inhibition activity of the yeasts strains on Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa and Yersinia enterocolitica were determinated by agar diffusion method. It was observed that some of the strains were produced antimicrobial activity of S. aureus. Results showed that the other yeast strains were not inhibited the others test bacteria. Also, amount of PHB produced by the yeasts were estimated. Yeasts were grown in suitable broth medium at convenient temperature and biomass wereAlso, amount of PHB produced by the yeasts were estimated. Yeasts were grown in suitable broth medium at convenient temperature and biomass were obtained by centrifugation and PHB will obtained by ultrasonication. PHB converted to crotonic acide by sulfuric acide and the amount of the crotonic acide were estimated by using UV spectrophotometre at 235 nm. Amount of PHB produced by yeast species according to dry cell weight was 0,48-18,16 % in isolated from Kambucha tea and 0,12-22,65 % in taken at A.Ü.Z.F. In this research Rhodotorula glutinis var glutinis 60 and Saccharomyces diastaticus 27 which had higher PHB production were examined with different carbon (2% Mannitol, 2% Sacchoroz, 2% Arabinoz) and different nitrogen (L- Cystein, (NH.i)2 S04, Glisin, Protease peptone, DL-Tryptofon) reference. According to different carbon reference high amount of PHB produced (in medium including 2 % Mannitol) by Rhodotorula glutinis var glutinis 60 was 21,95 %, according to different nitrogen reference high amount of PHB produced (in medium including (NH