Bitkisel yağ rafinasyonunda elde edilen atıktan tokoferollerin geri kazanılması
Recovery of tokopherols from the residues of the rafineted plant oil
- Tez No: 93615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
BİTKİSEL YAĞ RAFİNASYONUNDA ELDE EDİLEN ATIKTAN TOKOFEROLLERİN GERİ KAZANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe Elif SANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışma ile Afyon, İzmir ve Konya'da bulunan ayçiçeği yağı fabrikalarında yağın rafine edilmesi sırasında açığa çıkan atıktan (VOD) tokoferollerin geri kazanılması ve kullanılan metodun ekonomik olup olmadığı incelenmek istendi. Bunun için, sabunlaştırma metodu tercih edildi. Böylece, reaksiyon sonucunda oluşan alkali metal sabunları tokoferollerden kolayca aynlabildi. Literatüre dayanılarak sabunlaşabilen bir yağ karışımı olan VOD, etil alkol-su ortamında, inorganik bir baz ile (NaOH), sabunlaştinldı. İyon değiştirici olarak ZnCk kullanıldı. Üerki işlem basamaklarında, tokoferollere karşı seçici olan petrol eteri çözücü olarak kullanıldı. Deneyler sonucunda elde edilen maddelerin kantitatif analizleri HPLC ile yapıldı. Analiz sonuçlarından kazanılan tokoferol miktarı literatürde verilen sonuçlara göre oldukça düşük çıktı. Bu durumun sebebinin, tokoferollerin ısı, ışık, depolanma şartlan, reaksiyon ortamı ve reaksiyon şartlan gibi pek çok faktöre karşı aşırı duyarlı olması ve kolayca bozunabilmesi olduğu anlaşıldı. Böyle çok düşük verimli bir geri kazanım için, ekipman ve kimyasal madde giderleri göz önüne alınınca, bu işlemin uygun ve ekonomik olmadığına karar verildi. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Tokoferoller, E Vitamini, Tokoferol Sentezleri Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fatma KORMALI
Özet (Çeviri)
11 RECOVERY OF TOCOPHEROLS FROM THE RESIDUES OF THE RAFINATED PLANT OIL (M. Sc Thesis) Elif SANLI GAZİ UNIVERSITY INSTÜTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT In this working, it was claimed recovery of tocopherols from rafination residues (VOD) of sunflower oil fabrics in Afyon, İzmir and Konya, and that it's economical or not. The saponification was the prefered metod since it produces alkali metal soap can be seperated from the dissolved tocopherols. In accordance with the literature, a saponifiable oil mixture such as VOD was saponifed with an inorganic bace (NaOH) in a medium consisting of ethyl alcohol-water mixture. ZnCl2 was used for the metathesis of a tocophero- containing alcoholic saponification mixture. In the next steps of the process, pethroleum etherium was used for solvent because of selectivity of tocopherols. The substances was recovered in the end of the process are analized by HPLC. The amount of tocopherols recovered after the analizes were very low according to that literature. It's cause was observed as tocopherols effect from a lot of factor such as heat, light. Storage conditions, reaction medium and reaction conditions, and decomposible easily. Consequently, it can be said that the process is costly, however, and tocopherols are poduced in low yield. So, this process is not suitable and economical. Science code : 405.02.01 Key Words : Tocopherols, Vitamin E, Synthesises of tocopherols. Page Number : 57 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Fatma KORMALI