Kur'an kursu öğrencilerinde durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin Enneagram kişilik tipolojileri açısından incelenmesi
Examination of state and trait anxiety levels in Quran course students in terms of Enneagram personality typologies
  1. Tez No: 936144
  2. Yazar: MUHAMMED CELAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslam dininin ilk döneminden günümüze kadar Müslüman toplumlarda dinî hayatın merkezinde Kur'an-ı Kerim bulunmaktadır. Müslüman bir birey için Kur'an okumasını öğrenmek, öğretmek, anlamak ve anlatmak hem ibadet hem de dini bir görev olarak kabul edilmiştir. İslam dinin temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim, içerisinde İslami eğitim sisteminin en temel unsurlarını barındırmaktadır. Toplumu dini yönden aydınlatma amacıyla Kur'an-ı Kerimi merkeze alan İslami eğitimlerin verildiği kurumların başında gelen Kur'an kursları, din eğitimi ve öğretimi açısından büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde 'de yaygın din eğitimi kapsamında kurumsal olarak Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı faaliyet gösteren Kur'an kurslarında eğitim, öğretim faaliyetlerinin daha etkin ve verimli bir hale getirilmesine katkı sağlanmak amacıyla bu araştırmanın konusu Kur'an kurslarında eğitim gören öğrencilerin, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile kişilik yapıları arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmaya İstanbul ilinde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak eğitim veren Kur'an kurslarında öğrenim gören 331 erkek ile 132 kız öğrenci olmak üzere toplamda 463 öğrencinin katılımı sağlanmıştır. Çalışmada demografik bilgi elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Enneagram Türkiye Kişilik Envanteri”kullanılmıştır. Toplanan tüm nicel verilerin istatistiki analizi SPSS-25 Paket Programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda Kur'an kursu öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin Enneagram kişilik tipolojilerine göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği puanlarının cinsiyet ve Kur'an kursunda eğitime başlama kararı değişkenlerine göre farklılaştığı diğer değişkenlere göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the early periods of Islam to the present day, the Quran has been at the center of religious life in Muslim societies. Learning to read, teach, understand, and convey the Quran is considered both an act of worship and a religious duty for a Muslim individual. The Quran, the fundamental source of Islam, encompasses the essential elements of the Islamic education system. Quran courses, which focus on enlightening society from a religious perspective, play a significant role in religious education and instruction. In our country, within the framework of widespread religious education, this research focuses on examining the relationship between the anxiety levels (state and trait anxiety) and personality structures of students studying in Quran courses to contribute to making the education and teaching activities more effective and efficient in the Quran courses affiliated with the Presidency of Religious Affairs. A total of 463 students, including 331 male and 132 female students, studying in Quran courses affiliated with the Presidency of Religious Affairs in Istanbul participated in the study. The researcher used a“Personal Information Form,”“State-Trait Anxiety Inventory,”and“Enneagram Turkiye Personality Inventory”to obtain demographic information. The statistical analysis of all collected quantitative data was conducted using the SPSS-25 Package Program. Results of the study revealed that the state and trait anxiety levels of Quran course students significantly differed according to enneagram personality typologies. Additionally, it was found that State-Trait Anxiety Inventory scores differed based on gender and variables related to the decision to start education in the Quran course. It was concluded that there was no differentiation according to other variables.