Manevi danışma tekniklerinin İslam ahlak felsefecilerinin görüşleri çerçevesinde incelenmesi
Examination of spiritual counseling techniques with in the framework of the views of Islamic moral philosophers
- Tez No: 936156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin konusu ve kapsamı manevi danışma tekniklerinin İslam ahlak felsefecilerinin görüşleri çerçevesinde incelenmesidir. Bu amaçla manevi danışmanlık ve rehberlik biliminin dünyadaki ve ülkemizdeki tarihçesi ele alınmış olup literatürdeki manevi danışmanlık tanımlarına ve isimlendirmelerine yer verilmiştir. Ayrıca insanlığın manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetine olan ihtiyacı ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmada manevi danışmanlık ve psikoloji ilişkisi ele alınmıştır. Bu çalışmanın büyük bir kısmını, literatürde bulunan manevi danışma tekniklerinin literatür tarama yöntemiyle ayrıntılı biçimde incelenmesi oluşturmuştur. İslam ahlak felsefesi ilminin teşekkül süreci, psikoloji ilmiyle olan irtibatı literatür tarama yöntemiyle irdelenmiştir. Bazı İslam ahlak filozofları ruh sağlığı, beden ve ruh sağlığı, üzüntü, mutluluk, erdem, nefs gibi kavramların üzerinde durmuş olup felsefi izahatlarını bu kavramlar üzerinden ifade etmişlerdir. Bu filozoflar ayrıca psikoloji ilmine yönelik çalışmalar yürütmüşlerdir. Bu filozofların çalışmalarında yapmış oldukları ruh sağlığına yönelik tespitlere, çözümlemelere ve önerilere yer verilmiştir. İslam filozoflarından Razi, Belhi, Kindi ve Farabi'nin yapmış oldukları çözüm önerilerinin manevi danışmanlık teknikleri bağlamında ele alınması bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Sonuç olarak yürütülen bu çalışmada ele alınan manevi danışmanlık teknikleri İslam ahlak felsefecilerinin görüşleri çerçevesinde ele alınmış olup, literatürde yer alan bazı tekniklerin İslam ahlak filozoflarının ruh sağlığına yönelik eserlerinde vermiş olduğu önerilerle aralarından bazı benzerlikler barındırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject and scope of this thesis is the study of spiritual counseling techniques within the framework of the views of Islamic moral philosophers. For this purpose, the history of spiritual counseling and guidance science in the world and in our country has been discussed, and the definitions and nomenclatures of spiritual counseling in the literature have been included. In addition, the need for spiritual counseling and guidance services of humanity has been discussed. In this context, the relationship between spiritual counseling and psychology is discussed in the study. In addition, a large part of the study was made up of a detailed examination of the spiritual counseling techniques found in the literature using the literature scanning method. The formation process of the science of Islamic moral philosophy and its connection with the science of psychology have been examined by literature scanning method. Some Islamic moral philosophers have focused on concepts such as mental health, body and mental health, sadness, happiness, virtue, and the soul, and expressed their philosophical explanations through these concepts. These philosophers also carried out studies on the science of psychology. The determinations, analyses and suggestions for mental health made by these philosophers in their works are included. The main theme of this thesis is the consideration of the solution proposals made by the Islamic philosophers Razi, Belhi, Kindi and Farabi in the context of spiritual counseling techniques. As a result, the spiritual counseling techniques considered in this study have been considered within the framework of the views of Islamic moral philosophers, and it has been observed that some of the techniques in the literature have some similarities with the suggestions given by Islamic moral philosophers in their works on mental health.