Narrative terapiye dayalı manevi yönelimli deneysel bir uygulama: Dokuduğum Kilim Gördüğüm Benim
An experimental spiritual-oriented application based on narrative therapy: The Rug I Wove, The Self I Perceived
- Tez No: 954105
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, Narrative Terapi temelli manevi yönelimli olarak geliştirilen“Dokuduğum Kilim, Gördüğüm Benim”adlı grupla psikolojik danışma programının bireylerin manevi ve psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisini, açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, kültürel bir metafor olarak kilim kavramı kullanılmış ve bireyin yaşam öyküsünü motifler aracılığıyla kilime aktarması sağlanarak, bu öyküyü yeniden anlamlandırması ve manevi ve psikolojik iyi oluşunu artırması amaçlanmıştır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak yürütülmüş ve deney grubuna Narrative Terapi'nin temel tekniklerini içeren bir müdahale programı uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kütahya ilinde lise öğrenimine devam eden ve gönüllü olarak katılım sağlayan 16 genç oluşturmaktadır. Katılımcılar, rastgele seçim yöntemiyle deney (n = 8) ve kontrol (n = 8) gruplarına atanmıştır. Nicel veriler, Manevi Yönelim Ölçeği, İçsel Maneviyat Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla toplanmış ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz bulguları, deney grubunun manevi yönelim, içsel maneviyat ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır (p < 0.05). Buna karşın, kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Nitel bulgular ise katılımcıların terapi sürecinde içsel farkındalıklarının arttığını, problem hikâyelerini yeniden yapılandırarak manevi ve psikolojik iyi oluşlarını desteklediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the group therapy program titled“The Rug I Wove, The Self I Saw,”developed based on Narrative Therapy with a spiritual orientation, on individuals' spiritual and psychological well-being within the framework of a mixed-method research model. In the study, the rug concept was used as a cultural metaphor, enabling individuals to transfer their life stories onto the rug through motifs, thereby reinterpreting their narratives and enhancing their spiritual and psychological well-being. The research was conducted using a pre-test post-test control group experimental design, and a therapeutic intervention program incorporating the core techniques of Narrative Therapy was applied to the experimental group. The study sample consisted of 16 volunteer high school students from Kütahya, Turkey. Participants were randomly assigned to the experimental (n = 8) and control (n = 8) groups. Quantitative data were collected using the Spiritual Orientation Scale, the Intrinsic Spirituality Scale, and the Psychological Well-Being Scale, and analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test. Qualitative data were evaluated using content analysis. The findings indicate that the experimental group showed a statistically significant increase in spiritual orientation, intrinsic spirituality, and psychological wellbeing levels (p < 0.05). In contrast, no significant change was observed in the control group. Qualitative findings revealed that participants increased their self-awareness during the therapy process and reconstructed their problem narratives, thereby supporting their spiritual and psychological well-being.