دور المصرف الإسلامي الأخضر في تحقيق التنمية المستدامة
Sürdürebilir kalkınmanın gerçekleşmesinde yeşil İslamî bankacılığın rolü
  1. Tez No: 936194
  2. Yazar: İMAN KADRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFİK AZRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Araştırma, yeşil ekonomi, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil İslami ekonomi ile ilgili en önemli konuları gözden geçirmeyi amaçlamıştır. Ek olarak, araştırma, yeşil İslami bir banka ve bu yeşil İslami bankadaki en önemli yeşil finansman modelleri üzerine ileriye dönük bir perspektif sunmuştur, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma konusundaki rolünü de belirtmiştir. Araştırma, hem İslami hem de İslami olmayan bankaların mali beyanları üzerine analitik bir inceleme de içermekte olup, bu bankalardaki yeşil inisiyatifin başarısını vurgulamıştır. Bu hedeflere ulaşmak için araştırmacı, konuyla ilgili hem teorik hem de pratik önceki çalışmaları gözden geçirmiş, aynı zamanda konuyla ilgili en güncel ve ilgili raporları, araştırmaları ve çalışmaları incelemiştir. Araştırmanın hazırlanmasında, araştırmacı tanımlayıcı, analitik ve çıkarımsal metodolojileri kullanmıştır. Araştırma, artan çevresel sorunlar ve yeşil İslami bankanın yeşil İslami ekonomiyi benimsemesi nedeniyle, çevresel endişeler ve yeşil ekonomi konusunda uzmanlaşmış bir İslami bankaya önemli bir ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Bu ekonomi, çevresel korumanın ve en uygun kullanımının altını çizmektedir. Araştırma ayrıca yeşil İslami bankanın sürdürülebilir kalkınmayı üç boyutta gerçekleştirme rolünü vurgulamıştır: sosyal, çevresel ve ekonomik.
Özet (Çeviri)
The study aimed to review the most significant topics related to the study of green economics, sustainable development, and green Islamic economics. Additionally, the study provided a forward-looking perspective on a green Islamic bank and the most important green financing models in this Islamic green bank, as well as its role in achieving sustainable development. The study also included an analytical review of financial statements from both Islamic and non-Islamic banks, highlighting the success of the green initiative within these banks. To achieve these objectives, the researcher reviewed both theoretical and practical previous studies related to the topic, in addition to examining the most recent and relevant reports, research, and studies on the subject. Throughout the preparation of the study, the researcher employed descriptive, analytical, and inferential methodologies. The study concluded that there is a significant need for an Islamic bank specializing in environmental concerns and green economics due to escalating environmental issues and the adoption by the green Islamic bank of green Islamic economics, which emphasizes environmental conservation and its optimal utilization. The study also underscored the role of the green Islamic bank in achieving sustainable development in its three dimensions: social, environmental, and economic.