دور العقود الذكية في رفع كفاءة العمل في المصارف الإسلامية: دراسة حالة في دولة الإمارات العربية المتحدة
Akıllı sözleşmelerin islami bankalardaki iş verimliliğini artırmadaki rolü: Birleşik Arap Emirliklerindeki üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 1013961
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL TAWFIQ MOH'D HATTAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
İslami bankacılık sektörü, özellikle blok zinciri (blockchain) teknolojisine dayalı akıllı sözleşmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, dijital gelişmelerin etkisiyle niteliksel bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu durum, söz konusu uygulamaların bankacılık faaliyetlerinin verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki İslami bankalarda akıllı sözleşmelerin bankacılık performansının verimliliğini artırmadaki rolünü ortaya koymayı; akıllı sözleşmelerin mahiyetini ve potansiyelini açıklamayı; ayrıca İslami bankacılık sektörünün gelişimi ile operasyonel verimlilik arasındaki ilişkide aracı değişken olarak üstlendiği rolü ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada betimsel-analitik yöntem benimsenmiş, hipotezler test edilmiş ve değişkenler arasındaki istatistiksel ilişkiler modellenmiştir. Elde edilen bulgular, akıllı sözleşmelerin bankacılık verimliliği üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, akıllı sözleşmelerin İslami bankacılık sektörünün gelişimi ile operasyonel verimlilik arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir aracı değişken olduğu tespit edilmiştir. Bulgular aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bankacılık ortamının bu teknolojilerin uygulanmasına hazır olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma; dijital altyapının sürekli olarak geliştirilmesini, akıllı sözleşmelerin uygulama alanlarının genişletilmesini, uzmanlaşmış eğitim programlarının desteklenmesini, düzenleyici ve yasal çerçevelerin güncellenmesini ve finansal teknoloji şirketleriyle iş birliklerinin güçlendirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Islamic banking sector is undergoing a qualitative transformation driven by digital developments, particularly with the emergence of smart contracts based on blockchain technology, which necessitates examining the impact of these applications on banking efficiency. This study aims to explore the role of smart contracts in enhancing operational efficiency in Islamic banks in the United Arab Emirates, clarify their nature and potential, and measure their impact as a mediating variable that strengthens the relationship between the development of the Islamic banking industry and performance efficiency. The study adopts a descriptive-analytical approach, testing the research hypotheses and modeling the statistical relationships among the study variables. The findings reveal a direct and positive impact of smart contracts on banking operational efficiency. Moreover, smart contracts were found to act as a mediating variable that enhances the relationship between the development of the Islamic banking industry and operational efficiency. The results also confirm the readiness of the UAE banking environment to adopt these technologies. Accordingly, the study recommends the continuous development of digital infrastructure, the expansion of smart contract applications, support for specialized training programs, the updating of regulatory and legal frameworks, and the strengthening of partnerships with financial technology companies.