التمويل الإسلامي للمشاريع الصغيرة في العراق الضرورة والتحديات
Irak'ta küçük ölçekli projeler için İslami finansmanın gerekliliği ve zorlukları
- Tez No: 936176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma sorunu şu ana soruda temsil edilmektedir: Irak'taki küçük projeler için finansman ve İslami finansman nedir? Bunun gerekliliği ve zorluklar nelerdir? Araştırma, ekonomik ve sosyal resmi göstergeleri analiz ederek Irak'taki finansmanın ve küçük projelerin İslami finansmanının durumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Gençler için iş fırsatları yaratma, yoksulluğu hafifletme ve engelleri belirleme amacı gütmektedir. Araştırma, açıklamalı gözlemsel ve istatistiksel yöntemlerle birlikte yürütülmüş, konuyu tüm yönleriyle doğru bir şekilde ele almıştır. Resmi kaynaklardan elde edilen istatistik verilerini analiz etmiş ve Irak'ın ekonomik ve sosyal gerçekliğini detaylı bir şekilde ele almıştır. Küçük projelerin durumunu, finansman yöntemlerini ve karşılaştıkları zorlukları ayrıntılı bir şekilde açıklamıştır. Ayrıca, İslami finansmanın küçük projelere uygulanmasına dair çeşitli pratik uygulamaları sunmuş ve küçük projelerin İslami finansmanı için pratik önerileri sunmuştur. Araştırma, engellere, yolsuzluğa ve kötü yönetime rağmen küçük projelerin büyümesi, gelişmesi ve yeniden canlanması için uygun bir ortamda etkin bir finansman talebinin olduğu ve İslami finansmana yönelik artan bir talebin olduğu sonucuna varmıştır. Finansmanın rolü iş olanakları sağlamada, yoksulluk oranlarının azaltılmasında ve sosyal adaletin sağlanmasında etkilidir. Araştırma, küçük projeler için finans ve İslami finansman alanında daha derinlemesine ve gerçekçi araştırmaların yapılmasını, küçük projeler kurma ve geliştirmenin yol ve araçlarının yenilenmesini ve devlet finansmanı, banka ve kuruluşların hacminin artırılmasını öneriyor.
Özet (Çeviri)
The primary research question revolves around understanding the financing and Islamic financing landscape for small projects in Iraq. What is its necessity, and what challenges accompany it? The research aims to assess the reality of financing and Islamic financing for small projects in Iraq by analyzing official economic and social indicators. It also seeks to elucidate the importance of financing to generate job opportunities for young individuals, alleviate poverty, and identify the impediments hindering its progress. The research adopts a descriptive inductive approach, running parallel to the statistical method. It accurately portrays the issue in its entirety, presenting the outcomes of statistical data obtained from official authorities concerning the economic and social reality in Iraq. The analysis delves into the reality of small projects, their financing methods, and the obstacles they face. The research provides diverse practical applications, along with proposing practical solutions for Islamic financing for small projects in Iraq. The findings highlight an effective demand for financing, with a growing inclination towards Islamic financing in an environment conducive to the growth, development, and renaissance of small projects, despite challenges like corruption and mismanagement. The research concludes that financing plays a crucial role in creating job opportunities, reducing poverty rates, and achieving social justice. Considering these findings, the research recommends conducting more comprehensive and realistic studies in the field of finance and Islamic financing for small projects. It encourages innovation in ways to establish and develop small projects, advocating for increased government funding, as well as support from banks and organizations.