:تقييم الدور الاقتصادي لمؤسسات الزكاةدراسة تطبيقية على الدول العربية
Zekat kurumlarının ekonomik hayata katkısı: Arap ülkeleri bağlamında uygulamalı bir çalışma / Asseessment of the economic role of zakat institutions: An empirical study on Arabic countries
  1. Tez No: 831493
  2. Yazar: SAMI OMAR ALI SASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma, Arap ülkelerindeki zekat müessesesi gerçeğini tanıyarak ve bu farizanın bu ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunabileceği olumlu etkileri açıklayarak bazı Arap ülkelerinde kurumsal uygulama yoluyla zekatın ekonomik rolünü değerlendirmeyi amaçlamıştır. Amaçlarına ulaşmak için bu çalışma; Zaman serileri, kesit verileri ve panel veri metodolojisi için birim kök testlerinden oluşan istatistiksel yöntemler ve ekonomik ölçüm araçlarını kullanan nicel analiz yaklaşımına ek olarak konuyla ilgili literatürü izlemek ve incelemek için tümevarım yöntemini ve zekat gerçeğinin kurumsal uygulamada sunulmasında ve ekonomik rolünün boyutunun analiz edilmesinde analitik betimleyici yaklaşımı takip etmiştir. Çalışma şu sonuca varmıştır: kurumsal uygulama yoluyla zekat yükümlülüğünün, incelenen ülkelerde enflasyon oranlarını kontrol ederek ekonomik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmadığı, aksine, sonraki yıl enflasyon oranlarının yükselmesine katkıda bulunduğu ve zekat kurumundaki zekat tahsilatları artmaya devam ederse, bu yükseliş eğilimi yıldan yıla devam edeceği sonucuna varmıştır. Ayrıca zekat yükümlülüğüne ilişkin bazı makroekonomik değişkenler ve göstergeler üzerinde kurumsal uygulama yoluyla zekat yükümlülüğünün oynadığı ekonomik rolün boyutunda bir eksiklik bulunmasına ek olarak zekat yükümlülüğü, gelir dağılımındaki eşitsizlik oranları üzerinde çok küçük de olsa olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu, Zekatın çıkarılması gereken her türlü maldan toplanamamasına ve düzenleyici yasaları uygulamadaki esnekliğe ek olarak, devletin denetimine bağlı kurumlara olan güvenin kaybolması sonucu, o ülkelerde Zekat müessesesi tarafından açıklanan zekat gelirlerinin ekonomik faaliyetin büyüklüğü ve gerçekliğine kıyasla düşük hacimli olmasına bağlanabilir. /
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the economic role of the religious alms (Zakat) through its implementation by public establishments through the identification of the status of the Zakat in it and highlighting the positive impacts that this obligation can have on the economy of these countries. To achieve its goals, the study applied the inductive approach to scrutinize and induct the literature related to the topic, as well as the analytical descriptive approach to present the reality of Zakat in the establishment's implementation. It also analyzed the extent of its economic role, in addition to the quantitative approach using statistical methods, measurement tools of the economic performance, such as the unit root test of a time series, cross-sectional data, and panel data methods. The study concluded that Zakat through its implementation by public establishments didn't contribute in attaining economic stability by managing inflation rates in the countries under study. On the contrary, it led to the rise of inflation rates in the following year, and that this ascending line will continue from one year to another if the incomes of Zakat in the Zakat establishment continue to increase. Moreover, Zakat may have a counter effect, although minor – on the inequality rates of income distribution. There are also some shortcomings of the economic role of Zakat in the public establishments on some variants and indexes of macroeconomics related to Zakat, caused by the low amounts of the declared Zakat revenues by the Zakat establishments in these countries compared to the size and reality of their economic activity, because of people's distrust by the establishments run under the government supervision, and their failure to collect different types of money eligible for Zakat, and their inaction to implement the organized rules.