Sit alanları dışındaki kentsel tarihsel dokuların korunması gerekliliği: Afyon Mısrı camii çevresi
Compulsion of preseruing the urban historic sites outside the conservation areas: Afyon Mısrı mosque surrounding
  1. Tez No: 93620
  2. Yazar: SEDA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, sit alanları dışında kalan kentsel tarihsel dokuların korunması gerekliliği konusu işlenmiştir. Konu, Afyon kentsel sit alam dışında yeralan Mısri Camii ve çevresindeki kentsel alanda örneklendirilip; alandaki konut dokusu incelenmiş; değerlendirilmiş ve öneri koruma kararları getirilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın Amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan bilgi-belge toplama ve arazi tespit çalışmalarını içeren yöntem hakkında bilgi verilmiştir, ikinci bölümde, Afyon ve çalışma alanının tarihi, fiziki, sosyal, ekonomik ve mimari özellikleri hakkında bilgiler yeralmaktadır. Üçüncü bölümde, çalışma alanındaki tarihi yapıların mimari özellikleri, geçirdikleri değişimler, ekonomik yaşam ile konfor koşulları analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen analizlere dayalı olarak genel bir değerlendirme yapılmış; sorun ve olanaklar tespit edilmiştir. Beşinci bölümde, çalışma alanında koruma ve geliştirmeye yönelik ilke ve hükümler belirlenerek; müdahale kararlan alınmış; bir öneri plan çalışması yapılmıştır. Son bölüm, yapılan çalışmalarla ulaşılan sonucu göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Afyon, Koruma, Restorasyon
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the compulsion of conserving urban historic sites left a side from the conservation areas. Misri Mosque and the surrounding urban area that is at the vicinity of the Afyon conservation area is chosen as the case-study. Housing pattern within the area is examined evaluated and conservation and rehabilitation proposals are developed. The thesis consists of six chapters. The aim, context and method in data collecting and land use specification processes are given in the introduction chapter. Second chapter is reserved for information on physical, social, economical and architectural characteristics of Afyon and the case-study area. In the third chapter, architectural features and transformations of the historic buildings, the economic life and comfort conditions in the area are analysed. In the fourth chapter, a general evaluation based on these analysis are prepared and provisions related to preservation and development of the area are determined in the fifth chapter. Intervention decisions and a plan proposal are also included in this chapter. The last chapter consist of results which are obtained by mentioned studies.Key Words : Afyon, Conservation, Restoration